Haberler

Petkim Yüzde 17 Büyüdü

Ekonomi Haberleri

ANKARA (AA - Petkim'in aktif büyüklüğünün geçen yıl yüzde 17'lik artışla 3 milyar 790 milyon liraya yükseldiği bildirildi.

ANKARA (AA - Petkim'in aktif büyüklüğünün geçen yıl yüzde 17'lik artışla 3 milyar 790 milyon liraya yükseldiği bildirildi.

Petkim'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 milyar 130 milyon lira ciro sağlanan geçen yıl için Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) 111 milyon 400 bin lira oldu.

Aynı dönemde brüt kar 94 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin aktif büyüklüğü de yüzde 17'lik artışla 3 milyar 250 milyon liradan 3 milyar 790 milyon liraya yükseldi.

Söz konusu dönemde iki fabrikada kapasite artışı yatırımı ve kompleksin tümünde planlı bakım sebebiyle yaklaşık 120 gün üretim yapılamadığı için net kar 8 milyon 700  lirada kaldı. Şirketin 45 ülkeye gerçekleştirdiği yurtdışı satışlar toplamı da 563 milyon 500 bin dolara ulaştı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, hızlı fiyat değişimlerinin özellikle rafineri ve petrokimya sektörlerinde ciroları olumsuz etkilediğini belirterek, "Petkim'de bu süreci oldukça iyi organize ettik, 120 günlük şirket tarihinin en önemli planlı bakım ve kapasite artışı duruşlarını başarıyla gerçekleştirdik ve ciromuzu da korumayı başardık" değerlendirmesinde bulundu.

Korkut, yeni yatırımların tamamlanmasıyla brüt üretim kapasitesinin yüzde 13 arttığını kaydetti. İnşaatı devam eden konteyner limanının temmuz sonunda tamamlanacağını ifade eden Korkut, limanın ekim ayında hizmete gireceğini bildirdi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Sadettin Korkut Petkim Ekonomi Haberler

title