Haberler

Petkim'e Bilgi Güvenliği Belgesi

Ekonomi Haberleri

Petkim, sürdürülebilir büyüme için bilgi ve bilgi kaynaklarının kurumsallaşması, gizliliğinin, bütünlüğünün ve kullanılabilirliğinin sağlanması hedefiyle ‘bilgi’ güvenliğine yatırım yapan dünya şirketleri arasında yer aldı.

Petkim, sürdürülebilir büyüme için bilgi ve bilgi kaynaklarının kurumsallaşması, gizliliğinin, bütünlüğünün ve kullanılabilirliğinin sağlanması hedefiyle 'bilgi' güvenliğine yatırım yapan dünya şirketleri arasında yer aldı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, hissedarlarına karşı sorumlulukları gereği olarak bilgi güvenliği en çok önem verdiği sistem standartlarından biri olduğunu belirterek "Tüm entegre yönetim sistemi standartlarına uygun çalışmak şirketimizin tüm personelinin benimsediği rutin iş akışını oluşturuyor" dedi.

Stratejik öneme sahip yatırımlarla büyüyen Türkiye'nin tek petrokimya hammadde üreticisi Petkim, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Belgesi'nin sahibi oldu. ISO 27001; kurumların bilgi altyapılarını belirleyip olası tehlikeleri analiz ederek risk durumunda nasıl hareket edileceğini belirleyen bir sistem olarak biliniyor. Bilgi güvenliği, kurumsallaşmaya önem veren organizasyonlar için entegre yönetim sistemlerinin en önemli parçası olarak tanımlanıyor. Sürdürülebilir büyüme için bilgi ve bilgi kaynaklarının kurumsallaşması, gizliliğinin, bütünlüğünün ve kullanılabilirliğinin sağlanması hedefiyle yol alan Petkim, 'bilgi' güvenliğine yatırım yapan dünya şirketleri arasında yer aldı. Belge başvurusu üzerine yapılan denetim sürecinde, Petkim ölçeğinde faaliyet gösteren bir kuruluşun kısa süre içinde ve geniş kapsamda belgelendirme aşamasına girmiş olması olumlu değerlendirildi.

Bilgi güvenliğinin stratejik önemine değinen Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Türkiye'nin ilk halka açılan şirketlerinden biri olduklarını belirterek "Hissedarlarımıza karşı sorumluluklarımızın gereği olarak bilgi güvenliği en çok önem verdiğimiz sistem standartlarından biri. Tüm entegre yönetim sistemi standartlarına uygun çalışmak şirketimizin tüm personelinin benimsediği rutin iş akışını oluşturuyor" dedi.

Petkim'de düzenlenen törende konuşan TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz de, "Petkim standardizasyon konusunda Türkiye'de ilk sırada. Dünya ölçeğinde de önemli bir yere sahip. Dünya artık yeni bir süreçte, bilgi güvenliği çok büyük önem kazandı. Petkim sektöründe tek üretici olmasına rağmen, bu belgeleri alarak sorumluluklarını fazlasıyla yerine getiriyor.Böylece uluslararası firmalar arasında da kendine önemli yer ediniyor" ifadelerini kullandı.

Petkim, PEYS-Petkim Entegre Yönetim Sistemi kapsamında, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerine sahip bulunuyor. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Ekonomi Haberler

title