Dünyanın Merkezi Milion Taşı Venedik'te

Dünyanın Merkezi Milion Taşı Venedik'te

Ahmet Güneştekin'in, Pietà'da 600 metre karelik tarihi bir mekânda gerçekleşen Milion Taşı adlı sergisinin açılışı Venedik'te gerçekleşti.

Dünyanın Merkezi Milion Taşı Venedik'te


İş, sanat ve cemiyet dünyasının önemli isimlerinin katıldığı serginin mimari konsept projesi Emre Arolat tarafından hazırlandı. Proje direktörülüğünü ise Murat Pilevneli üstlendi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çalık Holding'in katkılarıyla gerçekleşen serginin açılış resepsiyonuna Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefer Yılmaz, Venedik Fahri Konsolosu Filippo Olivetti, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Taçyıldız, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu'nun yanı sıra, kültür ve sanat dünyasının bir çok önemli ismi katıldı.

Matthew Drutt'ın küratörlüğünü üstlendiği, dünyanın en saygın beş galerisinden biri olan Marlborough Gallery tarafından 6 Mayıs'ta Pietà'da açılışı gerçekleştirilen sergide, Güneştekin'in son dönemde ürettiği ve ataerkil sembolizme karşı sergiledikleri duruş ve içerdikleri güçlü söylemlerle büyük ilgi çekecek olan işler yer alıyor.

Marlborough Gallery'nin başkanı Pierre Levai ve özel projeler direktörü Marcia Levine'in katılımıyla gerşekleşen açılışa Della Rounick gibi uluslararası sanat koleksiyonerleri katıldı. Serginin açılışı onuruna, 15. yüzyıl Rönesans saraylarından biti olan Palazzo Rocca Visconti'de verilen yemeğin ardından 500'ün üzerinde kişinin katıldığı parti büyük ilgi gördü.

İş ve cemiyet dünyasının ünlü isimlerinden Elif Dürüst, Mine Kalpakçıoğlu, ünlü oyuncu ve sunucu Berna Laçin de sergi onuruna düzenlenen partiye katıldılar.

14'üncü yüzyıla ait tarihi bir mekân olan Pietà'da gerçekleşen, Ahmet Güneştekin'in 2 heykel ve 6 resim olmak üzere 8 eserinin yer aldığı Milion Taşı başlıklı sergisi 22 Kasım tarihine kadar Venedik'te sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Kaynak: Bültenler