Haberler

Türkiye'nin Boğazlarla ilgili net tavrına Rusya'dan yanıt: Takdirle karşılıyoruz

Güncelleme:

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra Montrö Boğazlar Sözleşmesi gündeme geldi. Ancak Türkiye ortaya net bir tavır koyarak anlaşmayı uygulayacağını açıkladı. Türkiye'nin bu tavrı Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'a soruldu. Yerhov, "Türkiye'nin önemli bir uluslararası hukuk belgesi olan Montrö Sözleşmesi'nin korunmasına ve buna uymasına yönelik tutumunu takdir ettiğimizi de söylemem gerekiyor." dedi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, HaberTürk ekranlarında Sena Alkan'a Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Yerhov, Türkiye'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne bağlı kalmasıyla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

"TAKDİR EDİYORUZ"

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin kendilerini de yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Yerhov, "Türkiye'nin önemli bir uluslararası hukuk belgesi olan Montrö Sözleşmesi'nin korunmasına ve buna uymasına yönelik tutumunu takdir ettiğimizi de söylemem gerekiyor." dedi.

Yerhov, Montrö ve boğazların kullanılması konusunda Türk yetkililerle sürekli temas halinde olduklarına işaret ederek "Hep birlikte tüm çıkarlarımızın, tüm arzularımızın gerçekleşebileceği bir duruma gelinebileceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

"NATO BİZİM İÇİN BİR TEHDİT"

Rusya'nın milli güvenliğini sağlamak istediğini ve bunun kırmızı çizgileri olduğunu vurgulayan Yerhov, Ukrayna'nın NATO'ya katılması durumunda bu ülkenin topraklarında konuşlandırılacak modern silahların milli güvenlikleri için tehdit oluşturacağını söyledi.

Yerhov, ABD ve NATO'ya bölgede gerilimin düşürülmesi için kendilerinin kaygılarına dair bildirimler yaptıkları ve konuya dair teknik önlem alacakları uyarısında bulunduklarına dikkati çekerek tekliflerinin sürekli reddedildiğini belirtti.

"'SİVİLLER HEDEF ALINIYOR' ALGISI VAR"

Yerhov, Ukrayna ordusunun silahları sivil yerleşim alanlarına konuşlandırarak Rusya'nın sivilleri hedef aldığı algısını oluşturmaya çalıştığını öne sürerek bu durumu da "insanlığa karşı işlenmiş bir suç" olarak kamuoyuna sunmaya çalıştıklarını söyledi.

SWIFT YAPTIRIMI

Rusya'ya karşı başlatılan yaptırımların 1920'lerde de 1960'larda da denendiğini kaydeden Yerhov, "Şimdi de Rolls Royce ve Mercedes olmadan ve SWIFT kullanmadan partnerlerimize ödemeler gerçekleştirmeyi öğreneceğiz, bunu başaracağız." diye konuştu.

"MONTRÖ NE DİYORSA ONU UYGULADIK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve boğazlardan savaş gemilerinin geçişine ilişkin açıklamalarda bulundu. Savaş durumunda, Türkiye savaşın tarafıysa Boğazlardaki yetki ve tasarrufun tamamen Türkiye'ye verildiğini anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye savaşın tarafı değilse, savaşa taraf ülkelerin gemilerini boğazdan geçirmeme yetkisi var. Savaş gemisi Karadeniz'deki üssüne geri dönüyorsa geçiş engellenmiyor. Biz Montrö hükümlerini uyguluyoruz. Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Montrö ne diyorsa bunu uyguladık, bundan sonra da uygulayacağız. Bugüne kadar Boğazlardan herhangi bir geçiş ve geçiş talebi olmadı. Bugüne kadar Ruslar, ihtiyaç halinde Montrö'yü uygulayıp, uygulamayacağımızı soruyordu. Biz onlara da anlaşmayı harfiyen uygulayacağımızı söylüyorduk."

"MONTRÖ'NÜN VERDİĞİ YETKİYİ KULLANMA KARARINDAYIZ"

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Boğazlar ve Montrö Anlaşması'na değinerek "Montrö Sözleşmesi'nin ülkemize verdiği yetkiyi krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız. Biz Ukrayna'nın egemenlik, siyasi bütünlük ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesinden yanayız. Rusya'nın saldırısını kabul edilemez görüyor ve Ukrayna halkının mücadelesini takdir ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Çanakkale Boğazı İstanbul Boğazı Ukrayna Rusya Haberler

Bakan Şimşek, en düşük emekli aylığı için 12 bin TL'ye onay verdi

Bakan Şimşek, en düşük emekli aylığı için 12 bin TL'ye onay verdi

Bülent Ersoy'un garsona 'Çirkinsin' demesi tepki çekti

Bülent Ersoy'un garsona "Çirkinsin" demesi tepki çekti

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Markette kilosu 100 TL, üretici ise 'Satamadım' diyerek çürümeye bıraktı

Markette kilosu 100 TL, üretici ise "Satamadım" diyerek çürümeye bıraktı

500

Yorumlar (15)

Ahmet Han:

Bu işe %100 sebep olan batı ve Amerika. Yani Rusya dediki ben dibinize füze mi koyuyorum yada hanginizin sınırına gelip birinizi tehdit edecek harekette bulundum. Adam açık açık diyor ki sınırlarımıza ve yakın komşularımızdan uzak durun, siz inatla adamı zorluyorsunuz...

165
9
yanıtYanıtla
Mehmet YILMAZ:

Yani geçmişle hesaplaşmayacaksın. Bu anlaşmayı yapanlara Allah razı olsun diyeceksin. Anlaşmayı zayıflatacak girişimlerde bulunmayacaksın. Sen ne büyük adamsın ATATÜRK. Mekanın cennet olsun.

62
18
yanıtYanıtla
SELELEKTÖRCÜ HAMDİ :

Ya Rusya'nın amacı boğazları savaş gemilerinin geçişine kapattırıp Karadeniz'de kendini güvene alarak savaşın seyrini değiştirmekse? 81 İsviçre, 82 Finlandiya, 83 İngiltere diyor Putin reyis. - Ünlü analist Hamdiiieeee

11
25
yanıtYanıtla
Emir İzmir:

Boş laf. Amerika da Rusya da defalarca boğazdan istediği tonajda savaş gemisi geçirdi Türkiye nin gıkı çıkmadı. Ne yapacaksınız, Amerikan veya Rus donanmasını mı vuracaksınız ?

6
22
yanıtYanıtla
Narter Nart:

Türk Halkı! ''Durma. Haykır. Savaşa Hayır'' Rusizm, bir gün gelir senin bebeğini de katleder.Senin Ülkeni de yakar, yıkar.Bil ki. Bu savaşı durduracak.Tek güç Rus Halkı' nın ta kendisidir. KANLI DÖVİZE, KANLI TURİSTE, KANLI EKMEĞE HAYIR!

0
17
yanıtYanıtla
Namık Ant BENSON:

Takdir eden Rusya, Türkiye ile zamanı geldiğinde mutlaka hesaplaşacaktır. Suriye'de yeniden vurulabiliriz.

7
7
yanıtYanıtla
Hakan Soyadi:

türkiyeyi iki arada bir derede bırakmayan 2 tarafı da üzmeden sıfır sorumlulukla türkiyeyi savunan yegane anlaşma umarım değeri daha iyi anlaşılmıştır.

13
1
yanıtYanıtla
Beyaz Eşekli Prens:

Maaşlarda % 40 artış olur Temmuzda.

7
7
yanıtYanıtla
uğur altınay:

yerhov salağa yatma!!! sana soru soracağım adamın kendi ülkesinde silahlarını ,muhimmatlarını nereye koyacaklarını sana mı soracak siviileri katlediyorsunuz katil rusya !!!!!

2
10
yanıtYanıtla
Klm :

Sadece cevap aradığım İÇİN soruyorum . Şu anda kanal İstabul aktif olsaydı Türkiye nasıl bir tavır sergilenecekti Merak cevap bilme varsa lütfen ayndınlatsın

7
2
yanıtYanıtla
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title