Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı

Demirören Haber Ajansı - Dünya
 - Güncelleme:
Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı

Avustralya Kraliyet Donanması'ndan yapılan açıklamada, dünyanın en büyük ikinci canlı türü olan 2 fin balinasının ABD'nin San Diego Donanma Üssü'ne yanaşan HMAS Sydney adlı savaş gemisinden çıkarıldığını açıkladı.

Okyanuslarda balinalar ve gemiler arasında yaşanan kazalarda çok sayıda balinanın hayatını kaybettiği biliniyor. Ancak ABD'nin San Diego Donanma Üssü'ne yanaşan HMAS Sydney adlı savaş gemisinin gövdesinden bugüne kadarki en büyük balina cansız bedenlerinden ikisi çıkarıldı.

Avustralya Kraliyet Donanması'na ait destroyerin gövdesinde çalışma gerçekleştiren ekipler, biri 20 metre ve diğeri 7.6 metre iki balinanın cansız bedenine ulaştı. Yetkililer, balinaların ne zaman öldüğünün bilinmediğini ve balinalarının karkasının San Diego Donanma Üssü'nde tutulduğunu duyurdu.

Balina gemi çarpışmalarını inceleyen araştırma biyoloğu John Calambokidis basına yaptığı açıklamada, "Üzücü, ama aynı zamanda şaşırtıcı değil. Aşina olduğum vakaların büyük çoğunluğunda, gemi balinaya çarptığının farkında değil" ifadelerini kullandı.

İki fin balinasının savaş gemisinin gövdesinden çıkarılmasının ardından fin balinalarının özellikleri de merak edilmeye başlandı. Bu türler, oluklu balina ya da Fin balinası olarak adlandırılırlar.

Fin balinaları, Oluklu balinagiller familyasına ait bir balina türü. Gök balinadan sonra yaşayan ikinci büyük balina ve dünyadaki ikinci en büyük canlı türüdür. 27 metreye kadar olan türleri kayıtlara geçmiştir.

Demirören Haber Ajansı / Dünya

Avustralya, Sydney, Diego, Savaş, Dünya, Haberler

title