Haber : Miçotakis'ten iki ülke arasındaki gerilimi daha da tırmandıracak sözler: Tehditlere müsamaha göstermeyeceğiz - Haberler

Haberi Paylaş

Miçotakis'ten iki ülke arasındaki gerilimi daha da tırmandıracak sözler: Tehditlere müsamaha göstermeyeceğiz

 - Güncelleme:

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in ABD'de F-16 lobisi yapmasıyla artan gerilim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Bundan sonrasını kendi düşünsün." sözleri ile tırmanışa geçmişti. Miçotakis'in son yaptığı açıklama iki ülke arasındaki gerilimi daha da artıracak. Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Miçotakis, Türkiye'nin saldırgan davranışlarda bulunduğunu iddia ederek "Egemenliğimize ve toprak bütünlüğümüze yönelik herhangi bir tehdide müsamaha göstermeyeceğiz." dedi.

Ege'deki adalar üzerinden Türkiye'nin haklarını görmezden gelerek uluslararası hukuku hiçe sayan Yunanistan, provokasyonlarına hız kesmeden devam ediyor. Fransa'nın Strazburg kentinde yer alan Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Türkiye'yi hedef aldı.

Miçotakis, Avrupa Birliği'nin sorunları önleme ve sorun çıkaranları engelleme yükümlülüğüne sahip olduğunu söyledi. Yunan basını bu açıklamayı 'Türkiye'ye üstü kapalı gönderme' olarak yorumlarken Miçotakis, Türkiye ile ilgili son dönemdeki gerilime ilişkin "Yunanistan, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik herhangi bir tehdide müsamaha göstermeyecektir" ifadelerini kullandı.

Ege'de uluslararası hukuka hiçe sayan davranışlar sergileyen Yunanistan'ın Başbakanı, ülkesinin barıştan ve uluslararası hukuktan yana olduğunu iddia etti.

Miçotakis, Ukrayna savaşının Avrupa'nın yolunda bir dönüm noktası olduğunu ve Avrupa'nın, yarın benzer olaylara karşı tedbir alması gerektiğini vurguladı.

Yunan Başbakan Miçotakis, ABD Kongresi'nde konuşma yaparak Kıbrıs'ta iki devletli çözümü kabul etmeyeceklerini belirtmiş ve Türkiye'ye ABD'nin F-16 satışı yapmamasını ima etmişti. Miçotakis'in Türkiye karşıtı sözleri Amerikalı temsilciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bunun üzerine "Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Bundan sonrasını kendi düşünsün. Kimlerle görüşecek, kimlere üs kurduracaksa kurdursun" demişti. Erdoğan, NATO Zirvesi'ne katılmadan hemen önce yaptığı açıklamada, "İkili bir görüşmeyi benim Miçotakis ile yapmam mümkün değil, bitti o iş kapattık kapıyı. Bundan sonra kendilerine çeki düzen verecekler, ondan sonra bakacağız" şeklinde konuşmuştu.

Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

Buyuk Besiktas:

Yunan pisliği bu açıklamaları yaparken reis İtalya ile anlaşma imzalıyordu :)

Tumbak:

Miçotakis le Erdoğan reyting için birbirlerine atıp tutuyorlar. Rumlarda Türkiye'ye saldırmaya ne gücü nede CESARETİ var! Gündem olsun diye bu ikili varsın meşgul olsun.

Başka Murat:

Hı tabi tabi. Yalan söyle, iftira at, manipüle et. Hem herturlu pisliği yapın hemde barış tan yanayiz deyin.

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title