Haberi Paylaş

Kızılay'dan Çöp Toplama Kampanyası

Kızılay'dan Çöp Toplama Kampanyası

Somali'nin başkenti Mogadişu'da halkın kent temizliğine katkı sağlaması ve çöp toplama alışkanlığı kazanması için çöp toplama projesi başlatan Türk Kızılayı, başkent sokaklarında Somalili kadınlarla çöp topladı.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da halkın kent temizliğine katkı sağlaması ve çöp toplama alışkanlığı kazanması için çöp toplama projesi başlatan Türk Kızılayı, başkent sokaklarında Somalili kadınlarla çöp topladı, sokakları süpürdü.

Yardım için Türkiye'den Mogadişu'ya gelen ekipler, halka sadece sağlık ve gıda yardımı yapmıyor, onların yeniden sosyal yaşama katılmalarını da sağlamayı amaçlıyor.

Türk Kızılayı Somali Delegasyon Başkanı Kemal Pehlivanlı, halkın çöp toplama alışkanlığı kazanmasına katkıda bulunmak amacıyla başkent sokaklarında çöp toplama kampanyası başlattıklarını belirtti.

Toplumu harekete geçirmek için bu projeyi yürüttüklerini dile getiren Pehlivanlı, "Bu proje ile uzun süredir çöpleri toplanmayan kentin temizliğine halkın da katkı sağlamasını amaçladık. Herkesi, evinin önündeki çöpü toplamaya teşvik etmek istiyoruz" dedi.

Halkın uzun yıllar yaşadığı sıkıntıların ardından Türkiye'den gelen yardımlarla yeniden yüzünün gülmeye başladığına dikkati çeken Pehlivanlı,

"Buraya 1, 5 ay önce geldim. O dönemlerde halk sokağa çıkmaya korkardı. Türkiye'den gelen yardımların ardından insanlar sokağa çıkmaya başladı, hatta yollarda artık araç trafiği bile oluyor" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkeye ziyaretinin ardından halkın umutlarının artığını anlatan Pehlivanlı, bu sayede ülkenin zamanla istikrarı yakalayacağına olan inancını da dile getirdi.

Proje kapsamında bazı mahallelere çöp poşeti dağıttıklarını anlatan Pehlivanlı, belirli dönemlerde Türk Kızılayı ekiplerinin halkla birlikte çöp toplayacağını bildirdi.

Toplanan çöpler için kamyon tuttuklarını belirten Pehlivanlı, şöyle dedi:

"Toplanan çöpler için yerel yetkililer bize bir biriktirme alanı gösterdi. Çöpleri toplayan kamyonlarımız yüklerini bu alana boşaltacak. Çöpler toplandıkça biz de üzerine toprak dökeceğiz. Daha sonra ise bu alanı ağaçlandıracağız. Türkiye'deki bazı örnekleri gibi olacak."

Pehlivanlı, Mogadişu'da meslek edindirme kursları ve gelir getirici projeler yürütmeyi planladıklarını da kaydetti.

-Kadınlardan yoğun ilgi-

Proje kapsamındaki ilk uygulama Kilometre 4 Meydanı yakınındaki bir alanda yapıldı. Mogadişu Limanı'na giden ana cadde üzerindeki uygulama kapsamında Türk Kızılayı ekipleri halkla birlikte çöp topladı. Özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği projede kaldırımlar da süpürüldü.

Türk Kızılayınca başlatılan kampanyaya gönüllü katılan Mogadişulu kadınlar, caddelerin temizlenmesine yönelik yapılan bu çalışmadan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Kentin temizlenmesine katkıda bulunmanın kendilerini mutlu ettiğini söyleyen kadınlar, bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini de kaydettiler. - MOGADİŞU

Kaynak: AA / Dünya

Dünya Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title