Haberi Paylaş

İtalya'nın müstakbel Başbakanı Meloni'nin Macron'a söylediği sözler gündem oldu: Bize ders vermeye kalkma

Dünya Haberleri

İtalya'da resmi olmayan sonuçlara göre Kardeşler Partisi sandıktan birinci parti çıktı. Ülkenin başbakanı olması beklenen Giorgia Meloni'nin geçmişte söylediği sözler ise yeniden gündem oldu. Meloni, Macron'a yönelik olarak ''Libya'yı bombalayanlar onlar oldu. Çünkü İtalya'nın Kaddafi ile enerji alanında özel ilişkilerinin olması onları rahatsız ediyordu. Bize ders vermeye kalkma Macron'' demişti.

İtalya'da resmi olmayan sonuçlara göre Kardeşler Partisi zaferle ayrılmaya yakınken Giorgia Meloni de başbakanlığa hazırlanıyor. Seçimler böyle biter ve Cumhurbaşkanı görev verirse ülkenin ilk kadın başbakanı olacak Meloni, geçmişte Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a söylediği sözle de gündeme geldi.

Meloni, Macron'un Libya'da Kaddafi'nin devrilmesinin sorumlusu olduğunu söyleyerek, ''Macron'un sorumsuzluğuna yazıklar olsun. Libya'yı bombalayanlar onlar oldu. Çünkü İtalya'nın Kaddafi ile enerji alanında özel ilişkilerinin olması onları endişelendiriyor. Aynı zamanda bizi bu hale getiren göç dalgalarının önünde bulduk kendimizi. Bu arada Fransa Afrika'yı sömürmeye devam ediyor. 14 ülkede para birimi bastırıp üzerlerine damgalıyor.

Çocukları madenlerde çalıştırıp hammadde edinmeye devam ediyor. Fransa nükleer reaktörleri için kullandığı uranyumun %30'unu Nijer'den çıkarıyor. Ve hal böyleyken Nijer nüfusunun %90'ı elektriksiz yaşıyor. Bize ders vermeye kalkma Macron. Çünkü Afrikalılar senin politikan yüzünden kıtalarını terk etmek zorunda kalıyor. Çözüm Afrikalıların Avrupa'ya göç etmesi değil, aksine Afrika'nın Avrupalılardan kurtulmasıdır. Sizden ders almayı kabul etmiyoruz'' ifadelerini kullanmıştı.

İtalya'da aşırı sağcı ve göçmen karşıtlığı söylemleri ile bilinen Meloni'nin başbakan olması halinde AB ülkelerine karşı politikası merak edilen konular arasında yer alıyor. Meloni'nin bu sözleri AB cephesinde endişe yaratırken, hayata geçireceği politikalar AB'nin geleceği hakkında önemli ipuçları verecek.

Haberler.com / Yavuz Selvi - Dünya

İtalya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

Hamdi Koçyiğit:

İtalyada yada AB ülkelerinin birinde başbakan kim olursa olsun unutmayalım ki hiç biri bizim dostumuz deyiller olamazlarda, onlar sadece menfaatlarını düşünürler ve onun içinde her şeyi her an yapabilirler. Reis bunları iyi tanır.

Hakan Arslanoglu:

İtalya ile Fransa arasında savaş çıksa ne güzel olur..

Hakan Arslanoglu:

Macron'u en son gördüğümde İngiltere de cenaze otobüsünde muavinlik yapıyordu. Ülke Cumhurbaşkanının düştüğü duruma baksınlar..

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title