Haberi Paylaş

Eski Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Türkiye'yi Tripoliçe Katliamı üzerinden tehdit etti

Dünya Haberleri

Eski Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, on binlerce Türk'ün de öldürüldüğü Tripoliçe Katliamı'na atıfta bulunarak skandal bir tehditte bulundu. Pavlopulos, "Türk ordusu Yunanistan'ın bir karışına bile dokunmaya cesaret ederse, Tripoliçe'de yenilen Türk hanedanları ile aynı kaderi paylaşacaktır" dedi.

1821 yılının Mart ayında Mora Yarımadasının güneyinde Yunan isyanı baş gösterdi. İsyancı çeteler Mora'da stratejik açıdan önemli rol oynayan, Türklerin, Rumların ve Yahudilerin iç içe yaşadığı Tripoliçe'yi kuşattı. 23 Eylül 1821'de siviller, kadın-çocuk ayrımı yapılmadan, işkenceyle katledildi.

On binlerce Türk, Yahudi ve Arnavut'un barbarca katledilmesi, tarihte kara bir leke olarak yerini aldı, "Tripoliçe Katliamı" olarak anıldı. Sivil katliama imza atanları kahraman olarak gören Yunanistan ise onların heykellerini dikti.

Katliamın yıldönümünde Mora'da konuşan eski Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Tripoliçe'de yaşananlara atıfta bulunarak, bir skandala imza attı. Pavlopulos "Türk ordusu Yunanistan'ın bir karışına bile dokunmaya cesaret ederse, Tripoliçe'de yenilen Türk hanedanları ile aynı kaderi paylaşacaktır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliamın yıldönümünde Tripoliçe'deki kurbanları anmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "23 Eylül 1821 günü gerçekleştirilen, binlerce Müslüman Türk'ün, Arnavut kardeşlerimizin ve Yahudilerin acımasızca, barbarca katledildiği Tripoliçe Katliamı'nı unutmadık, unutmayacağız" mesajını paylaşmıştı.

Yunanistan Türkiye Ankara Atina Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

çetin yüksel yazıcı:

Ulan yunan köpekleri azdınız yine sonunuz yakındır sizin

DİYAR BEKİR:

GELMEDEN ÖNCE BÜTÜN EGEYE PİRANA BALIKLARINI ATALIM SONRASINI ONLAR DÜŞÜNSÜN

DİYAR BEKİR:

83 ATİNA

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title