Haberi Paylaş

Erdoğan'ın da katıldığı zirveye damga vuran olay! Tercümanına kızan Zelenski kendi cümlelerini kendisi çevirdi

Dünya Haberleri

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapılan üçlü zirvede Ukraynaca konuşurken, tercümanın cümlelerini kısa kesmesi üzerine küplere bindi. Sözlerinin İngilizce olarak düzgün bir şekilde yorumlanmamasından rahatsız olan Zelenski, kendi cümlelerini kendisi çevirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, dün Lviv'deki Potoçki Sarayı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte üçlü zirveye katıldı. Zelenski, basın toplantısında çevirmenin sözlerini İngilizce'ye düzgün bir şekilde yorumlamamasından rahatsız oldu ve işi kendisi devraldı.

Halk arasında Ukraynaca konuşmayı tercih ettiği belirtilen Zelenski, tercümana dönerek anlamlı bir şekilde şunları söyledi; "Ben olasılıklar penceresinden bahsettim. Çözülemez dedim çünkü... Rusya tarafından her gün ateş altında tutuluyoruz. Bir de'Slava Ukraini' (İngilizce: Glory to Ukraine, Türkçe: Şan olsun Ukrayna'ya) dedim".

Ardından, tercüman çabucak "Glory to Ukraine" diye cevap verdi. Bariz bir şekilde sinirlendiği görünen Zelenski, "Çok teşekkür ederim. Bu önemli" şeklinde yanıt verdi.

Ukrayna'nın egemenliğinin ve direnişinin sembolü olarak bilinen "Şan olsun Ukrayna'ya!" ifadesi 2018'den beri Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin resmi selamı olarak kullanılıyor. Selama "Kahramanlara şan olsun!" sözcükleri de eşlik ediyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'nın Lviv kentinde devam eden Rusya-Ukrayna savaşını ele almak için bir araya geldi.

Potoçki Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen üçlü zirve, 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Zelenski'nin Ankara-Kiev ilişkilerinin tüm yönlerini stratejik ortaklık düzeyinde görüştükleri ikili görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Guterres'in de katılımıyla üçlü görüşme yapıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Vladimir Zelenskiy Ukrayna Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Hek Tor:

Uluslararsı en üst düzey devlet adamlarının tercümelerinin SİYASAL KONULARA ve SİYASAL DİLBİLGİSİNE SAHİP kişilerce yaptırılma gerekliliğini vurgulor bu olay. Yauv ne var bunda, kaynımın torunu bile bu işi yapar, ingilizcesi çok güzel demekle olmuyor yani...

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title