ABD'nin Ukrayna'daki diplomatlarının ailelerine tahliye talimatı verdiği iddiası - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'nin Ukrayna'daki diplomatlarının ailelerine tahliye talimatı verdiği iddiası

AA - Kasım İleri - Dünya
 - Güncelleme:

Savaşın eşiğine gelen Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim tırmanırken, ABD'nin Kiev Büyükelçiliğinde görevli personelin ailelerinin ülkeden tahliye edilmesi talimatını verdiği öne sürüldü.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimi düşürmek için bir yandan diplomatik çalışmalar yürüten, diğer yandan Ukrayna ordusuna silah desteği veren ABD'nin ülkedeki diplomatik misyonuna yönelik de adım attığı iddia edildi.

Amerikan Fox televizyonunun Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, Dışişleri Bakanlığının Kiev Büyükelçiliğinde görevli personelin ailelerinin pazartesiden başlamak üzere Ukrayna'dan tahliye edilmesi talimatı verdiği öne sürüldü.

Haberde, yetkililerin Ukrayna'da bulunan ABD vatandaşlarının da ülkeyi terk etmesi tavsiyesinde bulunacağını ifade ettiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, henüz bu konuda resmi açıklama yapmadı.

Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, şu aşamada bu konuda yapılacak bir duyuru olmadığını belirtti. Yetkili, "Güvenlik durumunun kötüleşmesi ihtimaline karşı her zaman yaptığımız gibi titiz bir acil durum planlaması yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını ve Rusya'nın muhtemel askeri harekatından dolayı ABD vatandaşlarına zaten Ukrayna'ya seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunduklarını hatırlatan yetkili, şunları kaydetti:

"Amerikalı diplomatlar ve aileleriyle ilgili tutumumuzu değiştirme kararı alınırsa da ABD hükümetinin oradaki tüm ABD vatandaşları için tahliyeler yapacağı beklenmemelidir. Şu anda ülkeden ayrılmaları için ticari uçuşlar mevcuttur."

AA / Kasım İleri - Dünya

Tam Gemi Şok Denemeleri, Ukrayna, Rusya, Kiev, Dünya, Haberler

title