Haberler

ABD İsrail ordusuna yaptırım kararı aldı, Netanyahu "Tüm gücümle savaşacağım" karşılığı verdi

Güncelleme:

ABD'nin işkence ve insan hakları ihlalleriyle gündemden düşmeyen İsrail ordusunun Netzah Yehuda tugayına yaptırım uygulamaya hazırlandığı haberi İsrail'de paniğe neden oldu. Başbakan Binyamin Netanyahu ülkesine yönelik tüm ambargoları reddedeceğini söyledi ve "Tüm gücümle savaşacağım" diye konuştu.

Washington yönetiminin işkence ve insan hakları ihlalleriyle gündemden düşmeyen İsrail ordusunun Netzah Yehuda tugayına yaptırım uygulamaya hazırlandığı, Amerikan medyası tarafından duyuruldu.

"BAZI KARARLAR VERDİM, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÖRECEKSİNİZ"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçen hafta yaptığı bir açıklamada yaptırımın sinyalini verdi. ABD'nin İsrail işgal ordusundaki bazı birliklere insan hakları ihlalleri iddiaları nedeniyle yardımın kesileceği haberleri sorulan Blinken, "Bazı kararlar verdim, önümüzdeki günlerde görmeyi bekleyebilirsiniz" dedi.

KARAR İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE İLGİLİ

Amerikan haber sitesi Axios, Cumartesi günü üç kaynağa dayandırdığı haberinde, Blinken'ın Netzah Yehuda konusundaki kararını önümüzdeki günlerde açıklayacağını yazdı. Kararın, birliğin Batı Şeria'daki insan hakları ihlalleri iddialarıyla ilgili olduğu belirtildi. Bunlardan birinin de 80 yaşındaki Filistinli Amerikalı Ömer Esad'ın Ocak 2022'de Batı Şeria'daki bir arama sırasında elleri ve ağzı İsrail askerlerince bağlandıktan can vermesi olduğu kaydedildi.

AMBARGO HABERLERİ İSRAİL'İ PANİKLETTİ

Yaptırım haberi İsrail'e şok dalgaları yaydı, Tel Aviv'den Washington'a arka arkaya tepkiler gelmeye başladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin Netzah Yehuda tugayına askeri yardımı keseceği haberlerinin ardından tüm ambargoları reddedeceğini söyledi, "Tüm gücümle savaşacağım" dedi.

SAVUNMA BAKANI GALLANT'TAN ABD'YE ÇAĞRI

ABD'ye Netzah Yehuda'ya ambargo niyetinden vazgeçme çağrısında bulunan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise, "Ortaklar ve dostlar için doğru yol bu değil" ifadesini kullandı. Dünyanın ABD ve İsrail arasındaki bağları her zamankinden daha yakından izlediğini belirten Gallant, işkenceci tugaya yaptırımın İsrail işgal ordusunun faaliyetleri üzerinde büyük bir gölge oluşmasına yol açacağını savundu.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Dünya

İsrail Politika Dünya Haberler

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den 'Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok' çıkışı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den "Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok" çıkışı

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500

Yorumlar (38)

Ercan cıftcı:

Danışıklı dövüş. Amaç toplum tepkisini azaltma..

555
1
yanıtYanıtla
Bekir:

Hiç samimi değil !

yanıt43
yanıt0
haksız mıyım:

bu pislikler kimle alay ediyor?

430
4
yanıtYanıtla
Yucel Cakir:

Herkesle

yanıt206
yanıt1
Ahmet AKGÜL:

abd kendisine süper güç diyorsa, dünyada adaleti sağlamakla olur bu iş. bebek katillerine yardım etmek acizlik ve alçaklıktır.

369
2
yanıtYanıtla
Seraaa null:

şaka gibi dünya ile dalga geçiyorlar

331
0
yanıtYanıtla
Süleyman KARADAĞ:

Dünya, Amerika'nın aslında barışçıl bir politakadan uzak olduğunu anladı. İsrail sevdalısı olan batı insanları gerçekleri gördü. Bu savaş malesef daha da yayılacak. Bugün Ortadoğu'da canı yanan Filistinlilerin durumunu diğer ülkelerde yaşayacak. Onlar da yardım isteyecek. Ve Filistin'i vaktiyle yalnız başına bırakmanın aslında ne kadar yanlış olduğunu anlayacak. Hikâye gibi gelebilir bu size ama bunların hepsi olacak. Dünya çok değişik bir hâlâ evriliyor.

205
0
yanıtYanıtla
mehmet:

dün 25 milyar dolar verdiler. hibe olarak ne ambargosu.

186
1
yanıtYanıtla
Panther Panthera:

Yersen, Oyun bunlar

yanıt41
yanıt0
Demir Acer:

Dünya daki bütün savaşlarin baş sorumlusu abd ve başındaki şımarık bunak bidon

141
2
yanıtYanıtla
Tüm 38 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title