"Dünya Düzdür" Diyen Çılgın ABD'li, Kanıtlamak için Ev Yapımı Roketle Havalanacak
BBC

"Dünya Düzdür" Diyen Çılgın ABD'li, Kanıtlamak için Ev Yapımı Roketle Havalanacak

ABD'de Dünya'nın düz olduğuna inanan "Çılgın" lakaplı Mike Hughes, evinin garajında yaptığı buharlı bir roketle Cumartesi günü California'da test uçuşu yapacak.

Emekli limuzin şoförü Mike Hughes, 20 bin dolara mal olan roketiyle saatte 800 kilometre hıza çıkarak 550 metre yüksekliğe ulaşmayı hedefliyor. Hughes, uçuşunu internetten canlı yayınlayacak.

KARAVANDAN FIRLATACAK

Mojave çölünde, sadece dört kişinin yaşadığı Amboy kasabasında, rampa olarak kullanılacak eski bir karavandan fırlatılacak roket, 550 metre yüksekliğe ulaştığında iki paraşüt devreye girecek.

DÜNYANIN DÜZ OLDUĞUNA İNANIYORLAR

Hughes test uçuşunu, Dünya'nın düz olduğuna inanan "Düz Dünya Araştırma Grubu" adlı derneğin sponsorluğunda gerçekleştirecek.

61 yaşındaki Mike Hughes, "kurgudan ibaret" dediği bilime inanmadığını belirterek "Aerodinamik ve akışkan dinamiğiyle, nesnelerin havada nasıl hareket ettiklerini biliyorum. Ama bu bilim değil, sadece bir formül" dedi.

TABİİ Kİ KORKUYORUM

Hughes, uçuşunun riskleriyle ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı: "Tabii ki çok korkuyorum. Ama hiçbirimiz bu dünyadan canlı çıkmıyoruz."

2014'te de benzer bir deneme yapan Hughes, bu uçuşun ardından, kendisini uzaya çıkaracak yeni bir roket yapmayı planlıyor. Hughes bu roketle, 'Dünya'nın düz olduğunu kendi gözleriyle göreceğini' söylüyor.

BBC
YORUMLAR
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.