DTP Van Milletvekili Özdal Üçer:

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer:

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a Düzenlediği Kara Harekatını 'Çirkin Savaş' Olarak Niteleyerek, "Bana Temsiliyet Hakkı Veren Halkıma Olan Sorumluluğumdan Dolayı, Canım Pahasına da Olsa Bu Kirli Savaşın Sona Ermesi ve İnsanların Demokratik, Özgürce ve İnsanca Yaşayabileceği Bir Ortamın Oluşabilmesi İçin Her Türlü Çabayı Saf Ede...

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer:

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a düzenlediği kara harekatını 'Çirkin savaş' olarak niteleyerek, "Bana temsiliyet hakkı veren halkıma olan sorumluluğumdan dolayı, canım pahasına da olsa bu kirli savaşın sona ermesi ve insanların demokratik, özgürce ve insanca yaşayabileceği bir ortamın oluşabilmesi için her türlü çabayı saf edeceğim" dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Van Şube Başkanlığı 3. Olağan Genel Kurulu, İskele Caddesi'ndeki Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Tuşba Salonu'nda yapıldı. İstiklal Marşı'nın okunmadığı genel kurula DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, DTP'li Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, bazı siyasi parti temsilcileri, dernek ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile sendikanın üyeleri katıldı. Divan başkanlığının oluşturulmasının ardından kürsüye gelerek selamlamayı Kürtçe yapan DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, konuşmasını tüm dillerin serbest bırakılması ve anadilin el üstünde tutulması için Kürtçe yapmak istediğini, ancak Kürtçe bilmeyen arkadaşlarının hatırı için Türkçe devam edeceğini belirtti. AK Parti'ye mensup Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve hükümeti eleştiren Üçel, kendi tabanına da özeleştiride bulundu. Üçel, "Bugün bir kara operasyonu oluyor. Dün de bir hava operasyonu oldu. Öldürülen insanlar kim. Hadi kendilerine gerekçe olarak sundukları PKK gerillalarının hangi sosyal ve siyasal koşullar sonucu olduğunu düşünen bizler güçlü haykırabilmeliyiz. Biz bu ülkede tek damla kan aksin istemiyoruz. Akan her kan bizim kanımız. Toprağa düşen her can bizim canımız ve bu anlamda ben kendi adıma bana Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve dünya kamuoyuna karşı temsiliyet hakkı veren halkıma olan sorumluluğumdan dolayı canım pahasına da olsa bu savaşın, bu kirli savaşın sona ermesi ve insanların demokratik, özgürce ve insanca yaşayabileceği bir ortamın oluşabilmesi için her türlü çabayı saf edeceğim" dedi.

Üçel'in, yaptığı konuşmanın ardından sendikanın 9 kişiden oluşan yönetimi kurulu üyeleri ile denetim, disiplin ve üst delege seçimlerine geçildi.

(ŞA-MET-ÖK-Y)