DSP'den Yurtdışındaki Türkelerin Oy Kullanımına İlişkin Öneri

DSP'den Yurtdışındaki Türkelerin Oy Kullanımına İlişkin Öneri

15.03.2007 14:36 | Son Güncelleme: 15.03.2007 14:36
DSP'den Yurtdışındaki Türkelerin Oy Kullanımına İlişkin Öneri

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Yurtdışındaki Vatandaşların Türkiye'de Yapılan Seçimlere Katılamadığını, Bunun Türkiye'nin Gidermesi Gereken Ayıbı Olarak Nitelendirerek, Bu Kişilerin Mektupla Oy ve Türk Vatandaşlarının Yoğun Olduğu Ülkelerde Konsolosluklarda Kurulacak Sandıklarda Oy Vermesinin Sağlanabileceğini Söyledi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, yurtdışındaki vatandaşların Türkiye'de yapılan seçimlere katılamadığını, bunun Türkiye'nin gidermesi gereken ayıbı olarak nitelendirerek, bu kişilerin mektupla oy ve Türk vatandaşlarının yoğun olduğu ülkelerde konsolosluklarda kurulacak sandıklarda oy vermesinin sağlanabileceğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, Genel Sekreter Ahmet Tan, Genel Başkan Yardımcısı Mahsum Türker ve Parti Meclis üyesi Emrehan Halıcı, Sürmeli Otel'de düzenledikleri basın toplantısında, yurtdışında yaşayan Türklerin seçimlere etkili katılımını sağlayacak düzenleme yapılmasına ilişkin önerilerine ilişkin bilgi verildi.

"YURTDIŞINDAKİ VATANDAŞLARA OY HAKKI VERİLMELİ"

Sezer, Türkiye'nin seçime "demokrasi ayıplarını" temizlemeden gittiği belirterek, mevcut seçim sisteminde Türkiye'ye yakışmayan ayıpların bulunduğunu söyledi. Bu ayıpların halkın önemli bir kesiminin Meclis'te temsilini engellediğini vurgulayan Sezer, yurtdışında bulunan Türklerin oy haklarını kullanamamaları, yüzde 10 ülke barajı, ittifak uygulamasının yasaklanması, adayların ve partilerin seçim harcamalarının sınırlandırılması ve denetlenmesi konusunda bir düzenleme bulunmamasını bu ayıplar arasında sıraladı. Sezer, yurtdışındaki Türklerin, Anayasanın 67. maddesine 4125 sayılı yasa ile eklenen bir hüküm uyarınca 1995 yılında Türkiye'deki seçimlerde oy kullanma hakkını elde ettiklerini anımsatarak, aradan 12 yıl geçtiği halde, gümrük kapılarında oy kullanma dışında bu hakkın yaşama geçirilmesini sağlayacak düzenlemelerin bugüne kadar yapılamamasından yakındı. Son yapılan genel seçimlerde gümrük kapılarında oy kullananların sayısının 115 bin civarında olduğunu dile getiren Zeki Sezer, bu şekilde oy kullanımının yurtdışında yaşayanların kendi aralarında milletvekili çıkarma olasılığını zayıflattığını söyledi.

Avrupa'da 4.5-5 milyon Türk'ün bulunduğunu, bunların 1 milyon 350 bininin bulundukları ülkenin vatandaşlığına geçtiği bilgisini aktaran Sezer, bir bölümünün çifte vatandaşlık hakkını elde ettiğini, 2.5 milyon kadarının da seçmen olduğunu kaydetti. Sezer, "Avrupa'yı bir seçim bölgesi kabul edersek, Avrupa'nın, İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra Türkiye'nin 4. büyük seçim çevresi olduğunu söyleyebiliriz. Irak'ta seçimler yapılırken Irak vatandaşları Türkiye'de ve tüm Avrupa ülkelerinde bulundukları ülkelerden seçime katıldılar. Yurtdışındaki vatandaşlarımız Türkiye'de yapılan seçimlere katılamıyor. Bu derhal giderilmesi gereken büyük bir ayıptır" diye konuştu.

Sezer, DSP'nin bu konuya ilişkin 1996 yılında yasa teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunduğunu, o zaman Anayasa Komisyonu'na havale edilen yasa teklifinin, buradan ileriye gidemediğini söyledi. Bu teklifin içeriğinde, mektupla oy ve Türk vatandaşlarının yoğun olduğu ülkelerde konsolosluklarda kurulacak sandıklarda oy verme seçenekleri içerdiğini anlatan Sezer, buralarda kullanılacak oyların, "yurtdışı seçim çevresi" adıyla şimdilik 7 milletvekili çıkaracak ayrı bir seçim çevresinde toplanmasını öngördüğünü aktardı. Zeki Sezer, bu yasa teklifi yasalaşacak olursa yurtdışındaki vatandaşların seçme ve seçilme haklarını tam olarak kullanabileceklerini ifade etti.

Anayasanın 67. maddesinin son fıkrasında "seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz" hükmü bulunduğunu belirten Sezer, tekliflerinin önümüzdeki seçimlerde uygulanabilmesi için Anayasadaki bu hükmün kaldırılması veya Anayasaya bu fıkranın önümüzdeki ilk seçimde uygulanmayacağına ilişkin bir geçici maddenin eklenmesi gerekeceğini kaydetti.

Sezer, bu tekliflerine ilişkin AKP ve CHP ile her hangi bir görüşme yapmadıklarını söyledi.

Hikmet Sami Türk de, DSP'nin yasa teklifine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi ve gümrüklerde kullanılan oyların bütün seçim bölgelerine dağıtıldığını ve yurtdışında yaşayan Türklerin oylarının etkili olmadığını belirterek, bu değişiklikle oyların etkili hale geleceğini söyledi. (ANKA)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: DSP'den Yurtdışındaki Türkelerin Oy Kullanımına İlişkin Öneri - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.9.2020 23:25:09. #1.14#
title