Doktorun Tuğra Sergisi

Doktorun Tuğra Sergisi

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ercan Mensiz, Bilgisayarda Özel Bir Programla Hazırladığı ve Altın Yaldızla Alüminyum Folyo Üzerine Yaptığı 35 Osmanlı Tuğrasını Sergiledi.

Doktorun Tuğra Sergisi

TEKİRDAĞ'ın Çorlu İlçesi'nde Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ercan Mensiz, bilgisayarda özel bir programla hazırladığı ve altın yaldızla alüminyum folyo üzerine yaptığı 35 Osmanlı tuğrasını sergiledi.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde görevli Op. Dr. Ercan Mensiz Çorlu Orion Alışveriş Merkezi'nde taklit ettiği Osmanlı tuğrasılarını sergiledi. Çocukluğundan beri padişah tuğralarına ve hat sanatına büyük ilgi duyduğunu belirten 44 yaşındaki Opr. Dr. Ercan Mensiz, şunları söyledi:''Babamın satın aldığı ve evimizin duvarına astığı bir padişah tuğrası ilgimi çekti. Bu tuğrayı uzun yıllar inceledim. Bir sürü şekillere benzetmeye çalıştım. Fakat çok farklı ve gizemli şeylerdi. Daha sonra Osman Gazi haricinde diğer Osmanlı padişahlarının tuğralarını kendi emeğimle yaptım.''

Tuğraları hayat ifadesi olarak gören Op. Dr. Ercan Mensiz, ''Teknolojiden, bilimden ve el emeğimden oluşan bu tuğraları halka tanıtmak ve onlar hakkında bilgiler vermek beni çok rahatlatıyor ve mutlu ediyor. İnsanlara bu sergilerde geçmişteki padişahları anlatma fırsatı da yakalamış oluyorum'' diye konuştu.

Mehmet YİRUN

Kaynak: DHA