Diyarbakır: Osmanlı'dan Cumhuriyete 2. Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu

Diyarbakır: Osmanlı'dan Cumhuriyete 2. Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-etü) ile Diyarbakır Valiliği'nin Düzenlediği 'Osmanlı'dan Cumhuriyete 2. Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu', Türkiye ve Yurt Dışındaki Üniversitelerden Çok Sayıda Bilim Adamını Bir Araya Getirdi.

Diyarbakır: Osmanlı'dan Cumhuriyete 2. Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) ile Diyarbakır Valiliği'nin düzenlediği 'Osmanlı'dan Cumhuriyete 2. Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu', Türkiye ve yurt dışındaki üniversitelerden çok sayıda bilim adamını bir araya getirdi.

Osmanlı'dan Cumhuriyete 2. Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu'nda, Diyarbakır kenti üzerine çalışmalar yapan Türk ve yabancı üniversitelerden toplam 67 akademisyen Diyarbakır'da buluşturdu. Dün başlayan ve 2 gün daha sürecek olan sempozyumda Osmanlı Dönemi'nden Cumhuriyet dönemine kadar geçen süreçte kentin sosyal, ekonomik ve kültürel durumu incelenecek. 27 yerli 8 yabancı üniversiteden gelen akademisyenlere ev sahipliği yapacak olan uluslararası sempozyumun açılış toplantısında bir konuşma yapan GAP İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, kentin Molla Çelebi, Ziya Gökalp, Ali Emin ve Cahit Sıtkı Tarancı gibi birçok önemli kişiliği yetiştirdiğini söyledi. Özgül ayrıca, 2007'de İstanbul'da 4 gün sürecek olan, '1. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali' ile günümüzde terör ve töre cinayetleriyle gündeme gelen bölgenin asıl kültür gerçeğinin tanıtılacağını bildirdi.

Sempozyuma katılan Diyarbakır Valisi Efkan Ala ise, sempozyumun tarihi yeniden öğrenmek ve başka bir gözle görmek açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "İnsanlık tarihinde Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dönemleri barış süreci olarak tanımlanmıştır. Tarihte Roma en büyük uygarlıklardan biriydi. Tarihe baktığımızda problemleri günümüze taşımak yerine çözümleri günümüze taşıyalım" şeklinde konuştu.

Sempozyumun açılış kokteylinde konuşan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaettin Yediyıldız da, bu yıl ikincisi düzenlenen sempozyumun ilkini 2004 yılında gerçekleştirdiklerini ve projenin son toplantısını en geç 2008 yılında Cumhuriyet yıllarında Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik yapısını ele alacak biçimde gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti. Türk Tarih Kurumu ile bir süredir 'Türkiye'nin Sosyo-Ekonomiği Araştırma Projesi'ni yürüttüklerini ve Türkiye'nin 10 bölgesinde bir analiz çalışması yaptıklarını belirten Yediyıldız, bu kapsamda, ülkenin bir tablosunun ortaya çıkarılacağını ve ilden de bu projede yer alma konusunda teklif geldiğini aktardı.

Sempozyumda, Diyarbakır'da Osmanlı döneminde misyonerlik faaliyetleri'nden, Ermeni olaylarına, batılı seyyahlara göre kentin ekonomik duruma kadar pek çok konuda bildiri sunulurken, ayrıca Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün, 'Osmanlılar Döneminde Diyarbakır' konulu belge sergisinin yanı sıra Doris Bandera'nın 'Osmanlı Motiflerinde Diyarbakır' adlı 34 çini eseri de sergileniyor.