Dev Türk Bayrağı, Toros Dağları'nda
Haberler » Güncel » Haber

Dev Türk Bayrağı, Toros Dağları'nda

Mersin'in Alt Kademe Toroslar Belediyesince, Toros Dağları'nın Kente Bakan Yüzüne İşlenen Yaklaşık 4 Bin 500 Metrekare Büyüklüğündeki Bayrak, Törenle Açıldı.

Dev Türk Bayrağı, Toros Dağları'nda

Mersin'in alt kademe Toroslar Belediyesince, Toros Dağları'nın kente bakan yüzüne işlenen yaklaşık 4 bin 500 metrekare büyüklüğündeki bayrak, törenle açıldı.

Belediye Başkanı Hamit Tuna, Çopurlu köyü Kocasay mevkisinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bayrağın açılış gününü 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı kapsamında yaparak, bayrağı kentin çocuklarına armağan etmek istediklerini söyledi.

Mersin'de önceki yıllar Türk Bayrağı'nı yakmaya yönelik bir saldırı gerçekleştirildiğini hatırlatan Tuna, ''Bayrağa yapılan saldırı ile gündeme çıkan Mersin, hak etmediği bir bakış açısına sahip. Bu nedenle hep birlikte kentimize sahip çıkıp, haksız düşünceleri insanlarımızın zihninden çıkarmalıyız'' dedi.

Vali Vekili Ardahan Totuk ise bayrağın kenti simgeleyen bir yapı olacağına işaret ederek, Mersin'e böyle bir çalışma yapılmasından dolayı gururlu olduklarını kaydetti.

Toroslar Belediyesi Park Bahçeler ve Fen İşleri Müdürlüklerince geçen yıl kasım ayında başlayan çalışmalarda, doğal alanın üzerindeki yosun ve çakıl gibi unsurlar temizlendi.

Daha sonra endüstriyel astar olarak kullanılan malzemeler sayesinde zeminin geçirgenliği ortadan kaldırılarak, üzerine özel olarak üretilen boya ile yaz ve kış şartlarında bozulmayacak 4 bin 532 metrekarelik alana Türk Bayrağı işlendi.

Bayrak, deniz, hava ve kara yolundan kentten geçen herkes tarafından görülebilecek bir yerde buluyor.