Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: "İnsanlığın 'Nizam ve Merhamet Medeniyeti' ile Buluşmasını... - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: "İnsanlığın 'Nizam ve Merhamet Medeniyeti' ile Buluşmasını...

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu:

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, "İnsanlığın ‘nizam ve merhamet medeniyeti’ ile buluşmasını sağlamalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, "İnsanlığın 'nizam ve merhamet medeniyeti' ile buluşmasını sağlamalıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen Kök Tuğ Kazak Derneği açılış törenine katıldı. Programda bir konuşma yapan Yalçın Topçu, günümüzde yüksek demokrasilerin kaliteli STK'ların varlığı ve çokluğu ile ölçüldüğünü belirterek, "Yakın tarihimizde bu gibi sivil toplum kuruluşlarının müstesna hizmetleri gurur sayfalarına kaydedilmiştir. İnşallah, Kök Tuğ Kazak Kültür Derneği gibi gönüllü fikir ve kültür kuruluşlarımızın çalışmaları ve çabaları ile önümüzdeki asrı Türk asrı yapar, bu asrın en gür sedasının da İslamın sedası olmasını gerçekleştirerek insanlığın yeniden 'Nizam ve Merhamet Medeniyeti' ile buluşmasını sağlamalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

"İlahi kaderin, tarihi bir misyonunun parçası olduğumuza inanıyorum"

Topçu, "Büyük medeniyetindeki gücün farkında bir anlayışla yürüyen, Türk-İslam dünyasının Aksakal'ı, çağdaş Kazakistan'ın kurucusu Bilge Lideri Sayın Nursultan Nazarbayev'in üstün liderliği sayesinde Kazakistan artık Türk-İslam aleminin gururu olmuş; bölgesinin ve dünyanın barışına, refahına ve güvenliğine katkıda bulunmaktadır. Bizleri; Kazak, Kırgız, Tatar, Türkmen, Özbek, yani Türkleri, Tanrı Dağı'ndan Adriyatik sınırlarına kadar getiren bir ilahi kaderin, tarihi bir misyonunun parçası olduğumuza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Bizler aynı milletin fertleriyiz"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca ise iki devlet ve haklarının yakınlıklarına vurgu yaparak, "Bizler aynı milletin insanlarıyız, fertleriyiz. Birbirimizi dostlarımız, kardeşlerimiz, akrabalarımız olarak görüyoruz. Bundan sonraki süreçte iki ülkenin liderlerinin arasındaki sıcaklık ve samimiyet çok daha artarak devam edecektir" diye konuştu.

"Kazakistan, kardeş Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine büyük önem vermektedir"

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Saparbekulı yükselen Kazakistan-Türkiye ilişkilerine vurgu yaparak, "Kazakistan, kardeş Türkiye ile kültürel ve manevi ilişkilerin gelişmesine büyük önem vermektedir. Zaten geçmiş ayda Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev'in Türkiye ziyareti çerçevesinde kültür alanında önemli bir anlaşmaya imza atılmıştır. Bu kültürel faaliyetleri bağımsız olan birlik ve derneklerle yürütmekteyiz. Cumhurbaşkanımız Nursultan Nazarbayev'in üzerinde durduğu Milli Uyanış projesiyle milli değerlerimize, geleneklerimize ve kültürümüze sahip çıkarak, milli bilincimizi oluşturacağız" şeklinde konuştu.

"Kazak medeniyetinin yaşatılması tüm Türk dünyasının geleceği için önemlidir"

Kök Tuğ Kazak Kültür Derneği Başkanı Mülazımoğlu ise derneğin amaçlarına değinerek, "İki ülke arasındaki işbirliği ve dostluğu daha da geliştirerek, ilişkilerimizin daha sağlam temele dayanması için katkıda bulunacağız. Turan elinin en bariz ve en geniş bozkırlarının mirasçısı olan Kazak medeniyetinin güçlü bir şekilde yaşatılması tüm Türk dünyasının geleceğinde önemli bir yer ve anlam ifade etmektedir" dedi.

Etkinlik "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Haritalarla Türkistan ve Osmanlı Devlet Arşivlerinde Türk- Kazak İlişkileri" sergisi ile devam etti. Ayrıca programda Kazak türkülerinden ve Kazak milli elbiselerinden seçkiler sunuldu.

Büyükelçi Abzal Saparbekulı'nın ve Kök Tuğ Kazak Kültür Derneği Başkanı Lezzet Mülazımoğlu'nun ev sahipliği yaptığı törene ayrıca Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Türkiye-Kazakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Haluk İpek, Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haber al, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı. - ANKARA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: İnsanlığın 'Nizam ve Merhamet Medeniyeti' ile Buluşmasını...

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: İnsanlığın 'Nizam ve Merhamet Medeniyeti' ile Buluşmasını...

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title