Çevre Müdürlüğü, Sakarya Nehri İçin Harekete Geçti

Çevre Müdürlüğü, Sakarya Nehri İçin Harekete Geçti

Sakarya Nehri'ndeki Kirliliğin Önüne Geçmek İsteyen İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Nehrin Çıktığı Kaynaktan İtibaren Korunmasına Yönelik Çalışmalarını Sürdürüyor.

Çevre Müdürlüğü, Sakarya Nehri İçin Harekete Geçti

Sakarya Nehri'ndeki kirliliğin önüne geçmek isteyen İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, nehrin çıktığı kaynaktan itibaren korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş, Sakarya Nehri'nde geçen hafta yaşanan balık ölümleri sonrasında Vali Hüseyin Atak'ın talimatıyla, nehirdeki kirliliğin önlenmesi amacıyla nehrin geçtiği Eskişehir ve Bilecik illeriyle birlikte müşterek çalışma yapılacağını söyledi. Taş, Sakarya Nehri'ndeki kirletici unsurların bertaraf edilmesi suretiyle su kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Nehirdeki kirliliğin sadece Sakarya sınırlarında yaşanmadığının altını çizen Taş, nehrin geçtiği Eskişehir ve

Bilecik illerinde de evsel ve endüstriyel atıklara maruz kaldığını dile getirdi. Nehirdeki kirliliğin önüne geçmek ve kirlilikle mücadele için nehrin çıktığı kaynaktan itibaren korunması gerektiğini vurgulayan Taş, Eskişehir ve Bilecik İl Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından ortak hareket ederek nehirdeki kirliliğin önüne geçmeyi planladıklarını ifade etti. Taş, "Sakarya Nehri'nde belli periyotlarla ölçümler yaparak kirliliği yakından takip ediyoruz. Ancak kirlilik sadece Sakarya sınırlarında oluşmuyor.

Sakarya Nehri Eskişehir'in Çifteler ilçesinde isminin de kaynağı olan Sakarbaşı mevkiinden doğuyor. Değişik kolların katılımıyla büyüyen nehir Pamukova ilçemizden sınırlarımıza giriyor. Nehir yatağında taşıdığı suyla birlikte, Eskişehir ve Bilecik illerinde oluşan evsel ve endüstriyel kirlilik yükünü de taşıyor" dedi.

Nehrin korunmasında kendi çabalarının yetersiz kalacağını kaydeden Taş, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve vatandaşların yanı sıra sanayi sektörünün de duyarlı olması gerektiğini belirtti. Nehre ani atıkların boşaltıldığını da ifade eden Taş, bunun da zaman zaman balık ölümlerine neden olduğunu söyledi. Eskişehir'de Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı'nda Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ölçümlerde suların kirli olduğunun belirlendiğini dile getiren Taş, "DSİ'nin yaptığı

ölçümlerde Sakarya Nehri'ne karışan Ankara Çayı'nın nehri kirlettiği tespit edildi. Suyu genellikle lağım suları ve fabrika atıklarının kirlettiği belirlendi. Ayrıca Kütahya sınırları içerisinde Hasan Dağı'ndan doğan ve Eskişehir ile ilçelerini dolaşarak Sakarya Nehri'ne karışan Porsuk Çayı'nda da yapılan ölçümlerde normal değerlerin üzerinde bir kirlilik çıktı. Porsuk Çayı'nı ise deterjan, kanalizasyon ve fabrika atıklarının kirlettiği belirlendi. Porsuk Çayı'nın Kütahya'da kurulu bulunan azot ve seramik

fabrikalarıyla kirlenmeye başladığı, kirlenmenin Eskişehir'de devam ettiği ve Porsuk Çayı'nda kimyasal atıklar da olmak üzere çok çeşitli atıkların olduğu açıklandı. Bunun dışında Bilecik sınırları içerisinden Sakarya Nehri'ne dökülen Göksü Çayı'nda da kirlilik yükü fazla" diye konuştu.

(MK-AK-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA