Çelik; Anadolu İnsanlık Tarihinin Mücevheridir

Çelik; Anadolu İnsanlık Tarihinin Mücevheridir

Sayın Ömer Çelik, Anadolu'nun insanlık tarihinin mücevheri olduğunu söyledi.

Çelik; Anadolu İnsanlık Tarihinin Mücevheridir

Kalehöyük kazı alanında çıkan eserlerin sergilenmesi amacıyla Japon Hükümetinin kültür hibesiyle yaptırılan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesine gelişinde Valimiz Sayın Özdemir Çakacak, Milletvekillerimiz Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, Belediye Başkan Vekili Veli Şahin, Kaman Kaymakamı Mustafa Çiftçi ve ilgililer tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachihiro Omura'dan müze hakkında bilgiler aldı.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesini gezen ve müzede çeşitli eğitimler alan bölge halkı ve öğrencilerle sohbet eden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, Müzede çalışanların haricinde yerel halkın bu kültürel mirasla iç içe yaşamalarının çok önemli olduğunu söyledi.

Sayın Bakanımız; "Biz, ülkemizde Anadolu'muzda kazı yapan yabancı ülkelerin çalışmalarını her zaman takdirle karşılıyoruz. Buradaki kazı alanındaki çalışmalarda gösterilen hassasiyet, kazı alanının korunması, müzenin yapılması, enstitünün yapılması, dünyanın en büyük ikinci Japon bahçesinin yapılması, Japon dostlarımızın dünya kültürel mirasına ve Anadolu'nun tarihsel mirasına gösterdikleri saygının bir ifadesidir," dedi.
Japon bahçesinde de incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, "Anadolu'da çok ileri, yüksek kapasiteye sahip kavimler gelmiş, medeniyetler gelmiş. Daha sonra bunlar tarih sahnesini terk etmişler. Ama kalıcı olanlar, bu tip eser bırakanlar olmuştur," şeklinde konuştu.

Kalehöyükte bir medeniyet ve çeşitli çağlara ait eserlerin barındığını ifade eden Sayın Bakanımız; "Anadolu dediğimiz yer insanlık tarihinin bir mücevheri. Şu anda üzerine bastığımız bu toprak parçasında yüzlerce medeniyetin, devletin ve milletin mirasçısı olarak bulunuyoruz. Bunu da hak ediyoruz. Çünkü bu toprakları vatan kılmak için büyük bedeller ödedik. Burada bir millet olarak varız," diye konuştu.

İncelemelerinin sonunda Nevşehir'e hareket eden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, program sonunda Dr. Sachihiro Omura'ya çalışmaları dolayısıyla Japonca olarak teşekkür etti.

Kaynak: Bültenler