Çanakkale Savaşını Yaptığı Maket Askerlerle Canlandırdı
Haberler » Güncel » Haber

Çanakkale Savaşını Yaptığı Maket Askerlerle Canlandırdı

Çanakkaleli Emekli Öğretmen Sıdıka Kocaoğlu, Bire Bir Yaptığı El Yapımı Maket Askerlerle 92 Yıl Önce Meydana Gelen Çanakkale Savaşını Canlandırdı.

Çanakkale Savaşını Yaptığı Maket Askerlerle Canlandırdı

Çanakkaleli emekli öğretmen Sıdıka Kocaoğlu, bire bir yaptığı el yapımı maket askerlerle 92 yıl önce meydana gelen Çanakkale savaşını canlandırdı.

Sıdıka Kocaoğlu, yıllardır büyük merak duyduğu el yapımı maket figür çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "Çalışmalarımız uzun süre önce başladı. Çünkü alt yapıda uzun süreli bir araştırmamız vardı. Araştırmalarımızın ardından ise maketlerimizin bu hale gelmesi için 1,5-2 ay gibi bir zaman harcadık. Amacımız Çanakkale savaşlarında gerçekleşen olayların görsel olarak bugüne aktarılması ve günümüzde bu konuya dikkat çekilmesidir. Çünkü ülkemiz son yıllarda oldukça zor dönemler geçiriyor. Amacım dil,

din, kültür ve ırk birliğinin gerektiğinde bu savaşta olduğu gibi Türk milletini bir araya topladığını gösterebilmek" dedi.

Bire bir insan boyutlarında yapılan maketlerde 5 askerin savaş anında cephede yaşadıklarının anlatıldığını belirten Sıdıka Kocaoğlu, "Bu askerlerden ikisi savaş anında, birisi yaralanmış halde yerde yatarken, ikisi bir masa başında savaş planlarını incelerken, birisi de nöbet tutarken gösteriliyor. Ayrıca yaşlı bir nine de kağnı arabası ile bu askerlere yardım ederken görülüyor. Bu yeni yaptığım maketler ilk etapta 28 ile 30 Ekim tarihleri arasında İzmir'de İnciraltı'nda bir alış veriş merkezinde

sergilenecek. Ardından duruma göre diğer illerde sergilemeyi planlıyoruz" diye konuştu.

(AÖ-MŞ-MEF-Y)