Çağımızın Hastalığı Obezite
Haberler » Yerel » Çağımızın Hastalığı Obezite - Haberler

Çağımızın Hastalığı Obezite

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu bölümlerinin ortak düzenlediği “Çağımızın Hastalığı Obezite” konulu konferans HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Çağımızın Hastalığı Obezite

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu bölümlerinin ortak düzenlediği "Çağımızın Hastalığı Obezite" konulu konferans HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.


"Çağımızın Hastalığı Obezite" konulu konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Konferansı katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Konferansta gerçekleştirilen sunumlar büyük bir beğeni ile takip edildi. Konferansa HKÜ Rektörü Prof.Dr. , Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zerrin Pelin, Halk Sağlığı Müdürü Uzman Doktor , HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokul Müdürü Kezban Bayramlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansta, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zerrin Pelin obezite bugün çağın hastalığı' diyerek önemli açıklamalarda bulundu. Pelin, "Obezite bir hastalık değil gibi gözüksede, günümüzde salgın bir hastalık biçiminde artarak devam eden bir hastalık haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü bu anlamda bütün dünyaya çağrıda bulunarak obeziteyle savaşılması gerek" dedi. Pelin, "Son yıllarda ülkemizde, obezite oranı artarak devam etmektedir. Özellikle ergen çocuklarda obezite oranı yüzde 5'e kadar yükselmiştir. Dolayısıyla obeziteyle savaşa daha erken yaşlarda başlayarak,ilkokuldan itibaren çalışmalarla halkı bilinçlendirmeliyiz" dedi. Konferans 2 oturum şeklinde gerçekleşti. Oturumlarda Prof. Dr. Zerrin Pelin, Prof. Dr. Nermin Olgun, Prof. Dr. Gülden Köksal, Prof. Dr. Yasemin Beyhan, Prof. Dr. Kezban Bayramlar,Prof. Dr. Mine Yurttagül, Prof. Dr Ayla Yavave Doç. Dr. Tülay Ortabağobezite hakkında bilgiler verdi.


TEDAVİ NASIL OLMALI


Prof. Dr. Gülden Köksal, obezite tedavisinde diyet, egzersiz, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi seçenekleri gibi seçenekler olduğunu belirterek, tedavide diyet ve egzersizin büyük rolü olduğunu da sözlerine ekledi. Gülden Köksal, "Öncelikle hastalar yaşam tarzını değiştirmelidir. Hastalar iyi bir beslenme eğitimi almalı, bu konudaki yanlışları öğrenmelidir. Egzersiz mutlaka hayatın içinde yer almalıdır diye tavsiyelerde bulundu" diye konuştu


Konferans, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler