Büyükşehir'den Çiftçiye 90 Bin Dut Fidanı Daha - Haberler
Haberi Paylaş

Büyükşehir'den Çiftçiye 90 Bin Dut Fidanı Daha

Bültenler - Güncel
Büyükşehir'den Çiftçiye 90 Bin Dut Fidanı Daha

Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma projeleri ile de zor günlerden geçen çiftçilere destek olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda kısa zamanda büyük gelirler elde edilen ipek böcekçiliğini yaygınlaştırmak amacıyla çiftçilere bu yıl da ücretsiz olarak 90 bin dut fidanı dağıtıldı.

'İpek Böcekçiliği Geliştirme Projesi' ile zor günlerden geçen çiftçilere geçtiğimiz yıl dağıttığı 70 bin dut fidanı ile destek olan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da Eskişehir başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüzlerce üreticiye 90 bin dut fidanı dağıttı. Unutulmaya yüz tutmuş ancak çiftçiye ek gelir sağlayacak olan ipek böcekçiliğini daha da yaygınlaştırmak amacıyla Yastıklama Tesisi ve İpek Böceği Bahçeleri de ilçelerde hizmet vermeye başladı. Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon'da gerçekleştirilen dut fidanı dağıtım töreninde çiftçilerle bir araya gelen Başkan Büyükerşen, kırsal kalkınmaya destek olmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Büyükerşen "Dünya ipek ticaretinde bir zamanlar en önlerde olan ülkemiz şimdilerde ilk 5'te dahi değil. Bir zamanlar ipeğin yakın Asya'daki merkezi olan ülkemizde maalesef bu iş yanlış devlet politikaları yüzünden bitme noktasına geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak hem kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımıza ekstra gelir sağlamak, hem de yok olmaya yüz tutmuş ekonomik bir değerimizi yeniden ortaya çıkarmak için 2 yıldır Koza Birlik ile çalışmalar yapmaktayız. Ülkemizin en büyük Dut Koleksiyon Bahçesi'ni Sarıcakaya'da kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Dünya üzerinde yetişen yaklaşık 90 farklı dut ağacı var. Büyükşehir Belediyesi olarak biz bunların hepsini bir bahçede toplayıp yetiştireceğiz. Bu bahçeyi cennetten bir köşeye çevireceğiz. Bu bahçeyi görmek için yurt içinden ve yurt dışından birçok insanın geleceğine inancımız tam. Koleksiyon bahçesinde yurt dışından ve yurt içinden gelen misafirler için ipek böceği yetiştirme etkinlikleri düzenleyeceğiz. Böylelikle bölgede kırsal turizm faaliyetleri de canlandırmayı hedefliyoruz" dedi.

"Bu projeyle ülke tarımına katkımız 3 milyon TL'yi geçti"

Belediye olarak yalnızca dut fidanı dağıtımı yapmadıklarını belirten Başkan Büyükerşen, ipek böcekçiliği için büyük önemi olan Yastıklama Tesisi'ni de belediye personelleri sayesinde 25 gün gibi kısa bir sürede hizmete sunduklarını belirtti. Büyükerşen "Yaptığımız araştırmalarda gördük ki 1970 yıllarda ülke genelinde 5 milyon dut ağacı varmış. Bu rakam şimdilerde ne kadar biliyor musunuz? Sadece 2,5 milyon. Dut ağaçlarımızın yarısını kaybetmişiz. Sizlerde biliyorsunuz, dut ağacı olmazsa ipek böceği de olmaz, çünkü bu hayvanın tek besin kaynağı taze dut yaprağı. Belediye olarak önce bakımsızlıktan kuruyan, kesilen dut ağaçlarımızı yerine koymak istedik. Bu nedenle geçtiğimiz yıl, Belediye fidanlık tesislerimize kendi imkânlarımızla dut çeliklerinin köklendirildiği yastıklama tesisi yaptık. Geçtiğimiz yıl 70 bin,bu yıl ise 90 bin dut fidanı yetiştirdik ve siz üreticilere ücretsiz dağıtıyoruz. Ülke tarımına yetiştirdiğimiz dut fidanları ile sağladığımız katkı 3 milyon TL'yi geçti" dedi.

Kadınlar için İpek Böceği Bahçeleri

Kırsal kesimde yaşayan ve aile ekonomilerine destek olmak için çalışmak isteyen kadınlara yönelik İpek Böceği Bahçeleri Projesi'nin de son aşamaya geldiğini belirten Büyükerşen, bu bahçelerde yalnızca kadınların çalışacağını ifade etti. İnönü İlçesi Dutluca Mahallesi'nde ilk dut bahçesinin çalışmalarında sona geldiklerini belirten Büyükerşen, Mihalıççık'ta da 60 dekarlık alan üzerinde hem kiraz hem de dut bahçesinin hizmet vermeye başlayacağını müjdeledi.

İpek Böcekçiliği Geliştirme Projesi'ni 2 yıl önce Büyükşehir Meclisi'ne getirdiklerini ancak AKP'li meclis üyelerinin Eskişehir ve ülke yararına olan bu projeyi reddettiklerini belirten Başkan Büyükerşen, şimdi projeyi Sarıcakaya Belediyesi'nin de uygulamaya başladığını hatırlattı. Büyükerşen "Eskişehirlinin arsasını elin Bursalısına peşkeş çektirtmeyiz diyerek 2 yıl boyunca ayak dirediler, vatandaşı kandırmaya çalıştılar. Dün gazetelerde Ak Partili Sarıcakaya Belediyesi'nin 17 dekar araziyi meclis kararı ile Koza Birliğine tahsis ettiğini okuduk. Şimdi buradan bu hayırlı işe yıllarca ayak direyenlere soruyorum. Tahsis ettiğiniz dikeceğiniz fidanları kim yetiştiriyor? Tabi ki Büyükşehir Belediyesi… Sarıcakaya Belediyemizle de fidelerimizi seve seve paylaşacağız" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Eskişehir'i, ipek böcekçiliğinin merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini amaçlayan Koza Birliği Başkanı Ramazan Işık, Başkan Büyükerşen'e destekleri dolayısıyla teşekkür etti. Işık "Koza Birlik olarak ipek böceklerini beslemek için dut fidanlarını Çin'den satın aldık. Ancak hem ulaşımı zor, hem de verimi düşük oldu. Bahçemiz olmadığı için kendimiz de üretemedik. Böyle olunca Sayın Büyükerşen'in bizlere bu konuda yardımcı olabileceğini düşündük ve kendisinden destek istedik. O da sağ olsun konuya beklediğimizin çok üzerinde bir alaka gösterdi ve biz geçen sene 70 bin bu sene ise 90 bin dut fidanımızı Eskişehir'de üreterek, Türkiye'nin dört bir yanındaki üreticilerimize gönderiyoruz. Eskişehir'in dışında Bursa'dan, Bilecik'ten, Antalya'dan üreticilerimiz Sayın Hocamıza minnet duyduklarını iletiyorlar. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde de üreticilerimize desteğiniz artarak devam edecektir" dedi.

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projeleri sebebiyle Başkan Büyükerşen'e teşekkür eden üreticiler ise bu proje sayesinde kısa sürede kendilerini ekonomik yönden rahatlatacak gelirler elde edeceklerini belirttiler. Tören öncesinde üreticilere Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler seralarında yetiştirilen yerli tohumlar da dağıtıldı.

Bültenler - Güncel

Eynesil Halk Eğitim Merkezi, Büyükşehir Belediyesi, İpek Böceği, Eskişehir, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title