Bush: "Ortadoğu Barış Süreci İçin Yeni Bir Diplomatik Çaba Başlatıyoruz"

Bush: "Ortadoğu Barış Süreci İçin Yeni Bir Diplomatik Çaba Başlatıyoruz"

ABD Başkanı George W. Bush, Ortadoğu Barış Sürecini Canladırmak İçin Yeni Bir Diplomatik Çaba Başlatacaklarını Bildirdi.

Bush:

ABD Başkanı George W. Bush, Ortadoğu barış sürecini canladırmak için yeni bir diplomatik çaba başlatacaklarını bildirdi.

Başkan Bush, BM Genel Kurulu'nun 61. dönem toplantıları nedeniyle Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a, yeni bir diplomatik çaba başlatması ve Filistinlilere güvenlik hizmetlerinde reform yapmalarına yardımcı olmak, İsrailli ve Filistinli yöneticilere görüş ayrılıklarını çözme çabalarına destek vermek için bölgenin ılımlı yöneticileriyle yakınlaşması talimatı verdiğini söyledi.

Başkan Bush, ayrıca, soykırım olarak değerlendirdiği Darfur'daki olayların sona erdirilmesi için BM gücünün derhal konuşlanmasına Sudan hükümetinin karşı çıkması durumunda, BM'nin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Andrew Natsios'u, Darfur özel temsilcisi atadığını belirten Bush, Sudan hükümetinin barış gücünün derhal konuşlanmasını onaylamaması halinde BM'nin harekete geçmesi gerektiğini söylerken, bu eylemin ne olacağını belirtmedi.

Konuşmasında İran'la ilişkilere de değinen George W. Bush, Tahran rejiminin, nükleer silah elde etmeye çalışarak, terörizme destek vererek ve özgürlükleri baskı altına alarak, İran halkının iyi bir geleceği önündeki "başlıca engel" olduğunu söyledi.

Öte yandan, ABD'nin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı izlemeye gelecek 15 İranlı gazeteciye vize vermemesi İran'da büyük tepki yarattı.

Ülkede basından sorumlu Kültür ve İslami Kılavuz Bakanlığı, Tahran'ın bu "yakışıksız ve anti-kültürel" davranışa yanıt verebileceğini bildirdi.

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, İran'la diyaloğa öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, bu ülkenin nükleer hırslarından vazgeçmesi için müzakerelere başlamak amacıyla görüşme yapmak gerektiğini söyledi.

Chirac, "İran'la krizde, yasadışı programların varlığının yerini güven almalı" dedi.

Her BM Genel Kurul toplantı döneminde olduğu gibi bu yıl da, BM Genel Merkezi önü ve New York protestocuların gösterilerine sahne oluyor.

Barış ve Adalet için Birliktelik adlı bir grubun organizasyonuyla Irak savaşını protesto eden binlerce kişi Manhattan'ın Batı Yakası'ndan yürüyüşe geçerek, Doğu Yakası'ndaki BM binası yakınlarına gelerek gösteri yaptı.

Kaynak: AA