Bursa: Anadolu Yerel Basın Şurası İnegöl'de Yapıldı

Bursa: Anadolu Yerel Basın Şurası İnegöl'de Yapıldı

Anadolu Yerel Basın Şurası, Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde Yapıldı.

Bursa: Anadolu Yerel Basın Şurası İnegöl'de Yapıldı

Anadolu Yerel Basın Şurası, Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde yapıldı.

İnegöl Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Hanefi Yıldırım ve Yenişehir'de faaliyette bulunan Efe Medya Grubu'nun Genel Müdürü Orhan Efe'nin öncülüğünde gerçekleştirilen Anadolu Yerel Basın Şurası, Türkiye'nin 42 ili ve 80 ilçesinden gelen 220 yerel gazete sahibi ve temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirildi. İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Alanyurt'taki Otel Angelacoma'da konuk gazetecilere verdiği iftar yemeğinin ardından aynı salonda başlayan Anadolu Yerel Basın Şurası, Cumartesi akşamı ve Pazar günü gündüz olmak üzere 2 oturum olarak gerçekleştirildi. Divan Başkanı Mehmet Hanefi Yıldırım, 32 yıldan beri gazetecilik yaptığını, ilk kez böylesine güzide bir topluluğu birarada görmekten dolayı mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, "Bizi burada biraraya getiren, yıllardan beri yaşadığımız sorunlarımız, çektiğimiz sıkıntılarımızdır. 32 yıl önce sorunumuz neyse şimdi de aynı. Demek ki sorunların çözümü konusunda bir arpa boyu dahi yol alınmamış. Sesimizi daha gür duyurabilmek için mutlaka birlik olmalıyız" dedi.

Anadolu basının haklarının her geçen gün biraz daha kısıtlandığını iddia eden Yıldırım, "Oysa yerel basın, Türk basının mihenk taşıdır. Hak ettiği yere gelmesi için sorunlarımızı bu şurada dile getirip, çözüm isteği ile yetkililere ileteceğiz. Bu, işin görünen tarafı. Görünmeyen tarafı ise, bizi birleştirecek bir kuruluşumuz yok. Birlik beraberlik içinde ve bir çatı altında toplanıp sesimizi duyurabilmemiz için mutlaka bir kuruluşa ihtiyacımız var. Yeni kurulan Anadolu Gazeteciler Birliği'ne destek vereceğinize inanıyorum" diye konuştu.

Efe Medya Grubu Genel Müdürü Orhan Efe ise, konuşmasında, Türkiye'de şu anda günlük, haftalık ve aylık olmak üzere yayınlanan bin 800 yerel gazete bulunduğunu, bunlardan 875'inin resmi ilan alma hakkına sahip olduğunu, 2 bin civarında mektup yazıp yerel gazete sahiplerini ve temsilcilerini Anadolu Yerel Basın Şurası'na davet ettiklerini söyledi. Düzenlenen bu şuranın herhangi bir kuruma veya kuruluşa karşı bir tavır olmadığını vurgulayan Orhan Efe, "Anadolu basınını bir çatı altında toplamak için Anadolu Gazeteciler Birliği'ni Yenişehir'de kurduk. Valilikten gerekli onayımızı aldık. Bu birlik sayesinde ancak sorunlarımızı çözebiliriz. Ama biz, henüz birliğimize üye kaydı yapmadık. Sizin görüş ve kararlarınız doğrultusunda hareket edeceğiz. Burada atacağımız tohumlar ile Anadolu Gazeteciler Birliği, Türkiye'nin en güçlü sivil toplum kuruluşu olacaktır. Böyle birlikteliğe mutlaka ihtiyacımız olduğunu hepimizin bilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Sırasıyla Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Yenice Beldesi Belediye Başkanı Ramiz Yiğit, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kaymakam Erdoğan Bektaş ve AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı'nın, Anadolu basının bir çatı altında toplanması, önlerindeki tüm engellerin kaldırılması ile ilgili destekleyici konuşmalarının ardından toplantının sorunların tespiti bölümüne geçildi.

Şura'nın Pazar günü yine aynı salonda yapılan ikinci oturumunda da Anadolu basının çeşitli sorunları dile getirildi. Orhan Efe'nin kurucu genel başkanlığında kurulan Anadolu Gazeteciler Birliği'ne üye kayıtları yapıldı. İkinci şuranın Ankara'da yapılmasına karar verildi.

Kaynak: İHA