Bso, "Saygun Emre Operası'ndan Prelüd" ile Ankara Müzik Festivali'nde

Bso, "Saygun Emre Operası'ndan Prelüd" ile Ankara Müzik Festivali'nde

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) yarın akşam, müzikolog ve sosyolog Yiğit Aydın'ın "Saygun Emre Operası'ndan Prelüd" adlı eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Bso,

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) yarın akşam, müzikolog ve sosyolog Yiğit Aydın'ın "Saygun Emre Operası'ndan Prelüd" adlı eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. BSO'nun "26. Uluslararası Ankara Müzik Festivali" kapsamında gerçekleştireceği konser, Bilkent Konser Salonu'nda saat 20.30'da başlayacak.

Günümüze kadar çeşitli eserlerin ilk seslendirmelerini yaparak evrensel müziğin gelişimine katkıda bulunan BSO, "26. Uluslararası Ankara Müzik Festivali"nde, şef Işın Metin yönetiminde vereceği konserde, bu kez Yiğit Aydın'ın "Saygun Emre Operasından Prelüd"ün ilk seslendirmesini gerçekleştirecek.

BSO'dan yapılan açıklamaya göre, proje ve librettosu Şefik Kahramankaptan tarafından hazırlanan Prelüd'de, "Adnan'ın monoloğu"nu yansıtan iki bölümde viyolonsel soloyu Bilkent Senfoni Orkestrası'nın viyolonsel grup şefi Hayreddin Hoca seslendirecek. Bu kısım Itri'nin Neva-kar'ıyla ezgisel bağ taşıyor ve Adnan Saygun burada monologunu adeta Itri'nin makamsallığında yapıyor. Prelüde konu olan birinci perdenin ilk sahnesinde, Adnan Saygun'un devlet sınavını kazanarak müzik öğrenimi için Paris'e gönderilmesinden sonra, kaldığı odada anı ve düşüncelere dalışı anlatılıyor. Halen doktora çalışmalarını Almanya'da sürdüren, Eczacıbaşı Beste Yarışması'nı iki yıl üst üste kazanmış yedi ödül sahibi bestecinin yapıtı müzik çevrelerinde merakla bekleniyor.

"Çağdaş Bir Mitoloji" olarak tasarımlanan Saygun Emre Operası'nın tamamı 2009-2010 konser sezonunda solistler, koro ve Bilkent Senfoni Orkestrası'nca konser versiyonu olarak seslendirilerek kayda alınacak ve ardından Türkiye ve Avrupa'daki operaevlerinin incelemesine sunulacak.

Bilkent Konser Salonu'nda 17 Nisan Cuma akşamı saat 20.30'da gerçekleştirlecek konserin açılışında ise, Ukraynalı kemancı Dima Tkachenko, İngiliz beste ekolünün en tanınmış üç isminden biri olan William Walton'un "Keman Konçertosu"nu seslendirecek. İkinci yarıda, Yiğit Aydın'ın "Saygun Emre Operası'ndan Prelüd"ünden sonra, Antonin Dvorak'ın pastoral renkler taşıyan "Op.88, Sol majör 8. Senfonisi"yle konser tamamlanacak. (ANKA)

(GO/ZG)

Kaynak: ANKA