Bizim Medeniyetimiz Kendisinden Öncekini İnkar Etmez' - Haberler
Haberi Paylaş

Bizim Medeniyetimiz Kendisinden Öncekini İnkar Etmez"

AA - Haberler | Güncel
Bizim Medeniyetimiz Kendisinden Öncekini İnkar Etmez

Hattat Hüseyin Kutlu, "Bizim medeniyetimizin en önemli unsuru, kendisinden öncekini inkar ederek gelmemesidir.

SALİHA ÖZDEMİR - Hattat Hüseyin Kutlu, "Bizim medeniyetimizin en önemli unsuru, kendisinden öncekini inkar ederek gelmemesidir. Mimarimiz, musikimiz, hat sanatımız gibi bütün geleneklerimiz toplumun görüşünden, zevkinden, bilgisinden, temkininden geçerek, süzülerek geliyor ve hep gelişiyor." dedi.

Gelenekli sanatlar dalında bugüne kadar yüzlerce sanatkar yetiştiren Bilim Kültür ve Sanat Derneği'nin (BİKSAD) kurucularından biri olan Kutlu, küçük yaşlardan itibaren dindar bir çevrede yetiştiğini, dini tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde felsefe eğitimi, ardından hattat Hamit Aytaç'tan hüsn-i hat dersi aldığını söyledi.

Hattat Kutlu, felsefe eğitimi alırken bir yandan vaizlik yaptığını kaydederek, "Bir gün vaaz ederken, birden sanki gözlerimin önünden bir perdenin kalktığını ve caminin fonksiyonunu yitirmiş bir müessese olduğunu müşahede ettim. Düşüncelerim tamamen değişti. İslam medeniyetinin merkezi olarak cami anlayışından hareket ediliyordu. İslam, sadece inanç ve ibadet dini değildir aynı zamanda bir medeniyeti vardır. 14 asır boyunca inşa edilmiş bu medeniyetin merkezi de camidir, cami olmalıdır. Öyle olmuştur zaten." diye konuştu.

Askerlik görevini 1976'da tamamladıktan sonra imamlık yapmayı seçtiğini aktaran Kutlu, "Hekimoğlu Alipaşa Cami'sine geldim, bu düşüncelerimi orada gerçekleştirebilmek için sıfırdan başladım ve 1989'da Alvarlı Efe Hazretleri Vakfı'nı kurdum." ifadelerini kullandı.

Hüseyin Kutlu, Alvarlı Efe Hazretleri Vakfı çatısı altında uzun yıllar hat, tezhip, minyatür, müzik dersleri gibi faaliyetler gerçekleştirildiğini dile getirerek, faaliyetler genişleyince BİKSAD'ı kurduklarını aktardı.

"BİKSAD'ın önceliği Türk kültür ve sanatını yurtdışına tanıtmak"

BİKSAD'ın önceliğinin Türk kültür ve sanatını yurtdışına tanıtmak olduğunun altını çizen Kutlu, "Gelenekli sanatlarımızı nostalji, mazide kalmış bir hatıra veya hoşumuza giden, bize keyif veren meta gibi görmüyoruz. Bizim diğer derneklerden farkımız bu." dedi.

Kutlu, gelenekli sanatlar üzerine verilen eğitimlerde gözlemlediği yozlaşmaya işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Bizim medeniyetimizin en önemli unsuru, kendisinden öncekini inkar ederek gelmemesidir. Mimarimiz, musikimiz, hat sanatımız gibi bütün geleneklerimiz toplumun görüşünden, zevkinden, bilgisinden, temkininden geçerek, süzülerek geliyor ve hep gelişiyor. Bir öncekinden daha iyi, daha gelişerek geliyor. Biz ne zaman ki 'batılılaşma' faaliyetlerine başladık, temelden bir inkar başladı. Bir öncesi yok. Onun için bizim gelenekli sanatlarımız bir şeye dayanır yani köklerini, aslını gösterir. Onu işaret eder. Onun kokusunu, rengini verir. Bir takım işaretleri olmadan sanat olmaz."

BİKSAD'da kendisinin de hüsn-i hat dersi verdiğini söyleyen Kutlu, dernekteki derslerde teknik bilgilerin yanı sıra sanatın edep ve adabını da öğrencilere aktardıklarını vurguladı.

Hattat Kutlu, gelenekli sanatlarda usta-çırak ilişkisinin önemine de değinerek, "Bizim derneğimizde hat sanatı için ortalama 5-6 sene, tezhip için 4 sene civarında eğitim alınıyor. Öğrencilerimize icazet vererek mezun ediyoruz. Müfredat, mürekkebat programları var. Bunun baştan sona kadar kat edilmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Usta-çırak ilişkisinde icazetin önemli olduğunu vurgulayan Kutlu, "Diploma okuldan, icazet hocadan alınır. İcazeti veren hoca, icazet verdiği talebenin sorumluluğunu da almış olur." diye konuştu.

Bilim Kültür ve Sanat Derneği

Hüseyin Kutlu, Sadrettin Özçimi, Cumhur Tulay, Ahmet Şahin, Erol Dönmez, Hasan Hüseyin Doğru, Yasin Kurt, Payende Tellibeyoğlu, Cavide Palak tarafından kurulan BİKSAD, "Kayıp medeniyetimizin peşindeyiz" felsefesiyle faaliyetlerini yürütüyor.

Hüsn-i hat, tezhip, kat'ı, Osmanlı Türkçesi, ney, ud, bendir, dini musiki ve sanat derslerinin verildiği derneğin çalışmaları Kocamustafapaşa'daki Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi ile Beykoz'daki Mihrabat Kültür Sanat Bahçesi'ndeki mekanlarda gerçekleştiriliyor.

Seminer, sergi ve konserler ile restorasyon çalışmaları da yürüten dernek, çeşitli etkinliklerde uluslararası sanatçılarla, ulusal sanatçıları bir araya getirerek, Türk kültürünün yurtdışına tanıtılmasına katkı sağlıyor.

Dernekte, Özer Özel, İbrahim Suat Erbay, Yasin Özçimi, Reha Sağbaş, Şehnaz Özcan, Kabil Kurşun, Dilek Yerlikaya, Cavide Pala, Aslıhan Özel, Ahmet Şahin ve Hüseyin Kutlu, gelenekli sanatlar ve musiki dersleri veriyor.

Yetişkinler için gelenekli sanatlarda ihtisas derslerinin de verildiği dernekte ayrıca çocuklara yönelik ebru, bağlama, ney ve bendir dersleri yapılıyor.

Yeni sezon kurslarına ilişkin detaylı bilgi almak veya kurslara başvuruda bulunmak için, derneğin "biksad.com" internet sitesinden detaylı bilgi edinilebilir.

AA - Son Dakika Haberleri