Bir Fotoğraf Hayatını Değiştirdi! Suriyeli Göçmenin İnanılmaz Yükselişi
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Bir Fotoğraf Hayatını Değiştirdi! Suriyeli Göçmenin İnanılmaz Yükselişi

04.12.2015 14:53 | Son Güncelleme: 04.12.2015 15:28

Kucağında kızı varken kalem satmaya çalışırken görüntülenen göçmenin fotoğrafı, sosyal medyada hızla yayıldı; yardım kampanyaları düzenlendi. Göçmenin şu an birçok işletmesi var.

Abdul Halim al-Attar, Suriyeli bir göçmen... Aylar önce Lübnan'da kucağında kızı varken tükenmez kalem satmaya çalışırken görüntülenmişti. Her şey o fotoğrafların çekilmesiyle başladı.

HAYATI BİR ANDA DEĞİŞTİ

Abdul Halim al-Attar ve kızı için internette bir yardım kampanyası düzenlendi ve tam 191 bin dolar toplandı. 33 yaşındaki Abdul Halim, gelen bu bağışla iki ay önce bir fırın açtı. İşler iyi gitti. Fırının yanına bir de kebap dükkanı eklendi. Abdul Halim'in şansı açılmıştı artık.

İŞLERİ YOLUNDA GİTTİ

Bir de küçük restoran açtı. Şu anda tam 16 Suriyeli göçmeni işçi olarak istihdam etmiş durumda. Geçen yaz internette viral bir fotoğrafın gücünü gösteren bu olayın asıl kahramanı bir internet gazetecisi olan Norveçli Gissur Simonarson.

KAMPANYALAR DÜZENLENDİ

Simonarson bu fotoğrafı gördükten sonra @buy_pens (tükenmez kalem satın al) adıyla bir Twitter hesabı açtı. Sonra Indiegogo'da bir kampanya başlattı. Al-Attar ve ailesi için açılan kampanyada 5 bin dolar toplanması umuluyordu. Ancak fotoğraf o kadar etkili oldu ki üç ayda 188 bin 685 dolar toplandı.

"SADECE BENİM HAYATIM DEĞİŞMEDİ"

Abdul Halim Al-Attar bu yaşadıklarını şöyle anlatıyor, "Sadece benim hayatım değişmedi, çocuklarımının ve yanımda çalışmaya başlayan Suriyelilerin de hayatı değişti."

Al Attar ayrıca Suriye'de kalan akrabaları ve arkadaşlarına 25 bin dolar gönderdi. Bir fotoğrafla değişen hayatının ardından kendisi ve ailesi için Beyrut'ta çok daha iyi bir hayat inşa eden Al-Attar bu sırada eşinden ayrıldı.

ÇOCUKLARI ÇOK MUTLU

İnşaat halindeki bir binada konaklarken şimdi 4 yaşındaki kızı Reem güvenle uyuyabiliyor. 9 yaşındaki oğlu Abdullelah da okula gidiyor.

Haber Yorumları (30)
İNSANDA ASALET OLMALI: adam biraz toparlanınca eşindende ayrılmış daha ne demeli bilemiyorum lubnana devleti bu adamın her seyıne el koymalı bence
CONSTANTİNEE: AZ MILLIYETCI OLUN ULAN. . . . BIRDE BENIM YORUMU BEGENMEZLER. AKCILAR
AHMET YILDIRIM : Allah yardımcınız olsun inşallah
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title