Bilim Kurulu yarın toplanıyor! Gündemde aşılama yaşının 12'ye düşürülmesi var - Haberler
Haberi Paylaş

Bilim Kurulu yarın toplanıyor! Gündemde aşılama yaşının 12'ye düşürülmesi var

Haberler.com / Servet Uzun - Haberler | Sağlık

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yarın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bir araya gelecek. Toplantının ana gündem maddeleri; aşı yaşının 12'ye düşürülmesi ve aşı yaptırmayanlara karşı kısıtlama getirilip getirilmeyeceği olacak. Bakan Koca, toplantının ardından tavsiye kararlarını açıklayacak.

Son günlerde vaka sayılarındaki artışın ardından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yarın toplanma kararı aldı.

Kritik toplantının ana gündem maddelerinden ilki, aşılama yaşının düşürülmesi olacak. Bugün 18 yaşa kadar uygulanan aşılama programında yeni bir safhaya geçilmesi planlanıyor. Delta varyantının hızla yayılmasına karşı aşılama yaşının 12'ye düşürülmesi toplantıda konuşulacak.

Toplantının ikinci gündem maddesi ise 2 doz aşı yaptırmayanlara karşı uygulanacak kısıtlamalar olacak. Söz konusu kısıtlama tavsiyesi önceki Bilim Kurulu toplantısında masaya gelmiş ancak sıcak bakılmamıştı. Bilim Kurulu üyeleri, insanların gönüllülük esasına göre aşı yaptırmasının daha doğru olduğu yönünde görüş belirtiyor.

Bakan Koca, Bilim Kurulu'nda alınan tavsiye kararlarını canlı yayında açıklaması bekleniyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), geçtiğimiz günlerde Delta varyantının riskine dikkat çekerek 12 yaş ve üzerinin aşı takvimine dahil edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Bilim Kurulu yarın toplanıyor! Gündemde aşılama yaşının 12'ye düşürülmesi var
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Servet Uzun
Haberler.com Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (7)
çağrı kılıç:ben aşının güvenilirliğine inanmıyorum..bir sürü yazı okuduk bu kadar kısa sürede aşının geliştirilemeyeceği yazıyor...neye niçin güvenip aşı yapayım..daha geçen uğur şahin aşının yeni varyantlara karşı etkisinin zayıf olduğunu söyledi...her gün yeni bir mutasyonu çıkıyor...kişi dokunulmazlığı bütünlüğü malesef yasa ile delinemez
Tarık Tanyıldız:Aşı yaptırmayanlara milli piyango ve idaaa oynamama cezası verilsin :))
Ferhat Işık:bilim kurulu üyeleri ilk önce torunlarına kadar aşı yaptırsın da görelim.
500