Beşiktaş, Süper Lig'de Haftalar Sonra Lider

Turkcell Süper Lig'in 24. Haftasındaki Derbi Mücadelesinde Beşiktaş, Kendi Sahasında Ezeli Rakibi Galatasaray'ı 1-0 Yenerek, Ligde 138 Hafta Sonra Liderliğe Yükseldi.

Beşiktaş, Süper Lig'de Haftalar Sonra Lider

Turkcell Süper Lig'in 24. haftasındaki derbi mücadelesinde Beşiktaş, kendi sahasında ezeli rakibi Galatasaray'ı 1-0 yenerek, ligde 138 hafta sonra liderliğe yükseldi.

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Kenan Öner, maçtan sonra yaptığı açıklamada, Galatasaray'ı yendikleri için çok mutlu olduklarını belirterek, "Haftalar sonra liderlik geldi. Ancak önemli olan orada durmak. Bundan sonra orayı bırakmamak istiyoruz. Bırakmamak için iyi mücadele etmek, savaşmak, maçları kazanmak gerekiyor. İnşallah, bundan sonraki maçlarımızı da alıp, sezon sonunda ipi göğüslemek istiyoruz" dedi. Siyah-beyazlı futbolcuların, Galatasaray karşısında çok arzulu bir futbol ortaya koyduğunu da kaydeden Öner, "Özellikle ikinci yarıda çok pozisyon ürettik. Futbolcularımız bugün gerçek bir kartal gibi oynadılar. Galatasaray'ı ikinci yarıda kendi sahasına hapsettik. Maç daha da farklı olabilirdi. Mücadelelerinden dolayı Galatasaray'ı da tebrik ediyorum. Onlar da fair-play içinde oynadılar" şeklinde konuştu. Kenan Öner, Siyah-beyazlı takımın ofans gücünün çok iyi olduğunu dile getirerek, "Her zaman gol atıyoruz, önemli olan talihsiz goller yememek. O işi başardığımız zaman bu başarı devam edecek" ifadelerini kullandı. Beşiktaş taraftarıyla ilgili olarak da Öner, "Bugün yine muhteşemdiler. Özellikle ikinci yarıda onlar da takımla birlikte coştular. Her şey çok güzeldi. Taraftara söylenecek tek söz, sonsuz teşekkürler" şeklinde konuştu.

Beşiktaş Kulübü Genel Menajeri Sinan Engin ise, Galatasaray karşısında müthiş bir futbol oynadıklarını belirterek, "Futbolcuları ve teknik heyeti tebrik ediyorum. İkinci yarıda çok pozisyon ürettik. Daha farklı bitirebilirdik maçı. Ama önemli olan kazanmak, 3 puan almak. Lig bundan sonra bizim için daha zor olacak. Liderliğin hem avantajları hem dezavantajları var. Futbolcularımız daha fazla şampiyonluk stresi taşıyacaklar. Rakiplerimiz ona göre oynayacak. Bundan sonra lig yeni başlıyor. Daha dikkatli olmamız lazım" dedi. Takımda önemli isimlerin sakatlıklarının bulunduğunu kaydeden Engin, "Eksiklerimiz var, ancak müthiş özverili bir futbolcu topluluğu var. Şampiyon olmak istiyoruz" diye konuştu. Sinan Engin, derbinin hakemiyle ilgili olarak da, "Hakemi tebrik ediyorum, çok iyi bir maç yönetti" ifadesini kullandı.

Galatasaray karşısında takımına galibiyeti getiren golü kaydeden Mert Nobre, kazandıkları için mutlu olduğunu belirterek, "Hem gol için hem liderlik için çok mutluyum. Bundan sonra iki misli çalışmamız lazım ki, liderliği koruyalım. Önümüzdeki 10 haftayı kayıpsız atlatıp şampiyonluğa ulaşmak istiyoruz" diye konuştu. Galatasaray derbisine ayrı bir motivasyonla hazırlandıklarını kaydeden Nobre, gol krallığıyla ilgili bir soru üzerine ise, "Gol kralı olmak tabii ki zor. Şu anda gol sayısı bayağı yukarıda olan futbolcular var. Ama şampiyon olabiliriz" ifadelerini kullandı. Nobre, Galatasaray'a karşı oynadığı maçlarda sürekli gol atma başarısını göstermesinin hatırlatılması üzerine ise, "Sürekli Galatasaray'a gol atmam tabii ki tesadüf. Ama bundan sonra hem Galatasaray'a hem de diğer takımlara gol atmaya devam etmek istiyorum" şeklinde konuştu. Holosko'nun gelişinden sonra gol sayısının yükselmesiyle ilgili bir soru üzerine de Nobre, "Holosko iyi bir futbolcu, ama benim sürekli Galatasaray'a gol atmam gibi onun gelişinden sonra benim sürekli gol atıyor olmam da bence bir tesadüf. Ancak yine de Holosko çok iyi bir futbolcu ve bize çok yararlı olacak" ifadelerini kullandı.

Siyah-beyazlı futbolculardan İbrahim Toraman ise, Galatasaray galibiyetiyle uzun bir aradan sonra liderliğe yükseldikleri için çok mutlu olduklarını belirterek, "Galatasaray karşısında takım olarak iyi mücadele ettik, liderliğe oturduk. İyi mücadelemizi her maça yansıtabilirsek, lig sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum. Şampiyon olmayı çok istiyoruz. İnşallah, bunu başaracağız" dedi. İbrahim Toraman, ön liberoda oynamasıyla ilgili olarak da, "Hocam ligin devre arasıyla birlikte antrenmanlarda beni bu bölgede zaman zaman deniyordu. Bu nedenle çok fazla zorluk çekmedim. Bana nerede görev verilirse takımın başarısı için elimden geleni yaparım" şeklinde konuştu.

Galatasaraylı futbolcu Sabri Sarıoğlu, Beşiktaş karşısında kaybettikleri için üzgün olduklarını söyleyerek, "Derbide sadece mücadele vardı. Futbol adına çok fazla güzellik yaşanmadı. Bizim bulduğumuz pozisyonlar vardı. İstediğimiz oyunu sahaya yansıtamamamıza rağmen Beşiktaş'a göre daha iyiydik. Ancak onlar kazandı. Yine de biz mücadelemizi sürdürdüğümüzde liderliği geri alacağımıza inanıyoruz" diye konuştu. Derbinin hakemi Bünyamin Gezer'in son dakikada penaltılarını vermediğini de ileri süren Sabri, "Son dakikada hakem penaltıyı verseydi, maç berabere biterdi. Düdüğünü ağzına götürüp de çalamadığı, vermeye cesaret edemediği penaltıya, biz de şaşırdık. Ümit ağabey resmen 'kaburgalarıma tekme geldi' diyor. Saha içinde bize sert bakarak, konuşarak, belli bir yere varacağını sanıyorsa, hakem arkadaşımız belli şeylerde de doğru kararı vermeyi bilmeli. Yüzde bir milyon penaltıydı" şeklinde konuştu.

(EE-KÇ-OK-S)

Kaynak: İHA