Çoklu baro düzenlemesinde yeni gerginlik! Baro başkanları Meclis'e alınmadı

Çoklu baro düzenlemesinde yeni gerginlik! Baro başkanları Meclis'e alınmadı

TBMM Adalet Komisyonu'nda, barolara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine katılmak isteyen bazı baro başkanları Meclis'e alınmadı.

02.07.2020 23:56 | Son Güncelleme: 03.07.2020 09:49

Baro başkanları, akşam saatlerinde toplanan ve barolara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifini görüşen Adalet Komisyonu'na katılmak için Meclis'in Çankaya kapısına gelmişti. Komisyona girmelerine izin verilmeyen baro başkanları, bunun üzerine Meclis'in Çankaya kapısında beklemeye başladı. Bekleyişlerini sürdüren baro başkanlarına CHP, İYİ Parti ve HDP'li bazı milletvekilleri de zaman zaman destek ziyaretinde bulundu.

TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da baro başkanlarının bekleyişine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Meclis girişindeki baro başkanlarının kendi belirleyecekleri 3 temsilcinin Komisyona katılması için AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın öneri getirdiğini bildiren Feyzioğlu, söz konusu öneriyi baro başkanlarına ilettiğini duyurdu.

Feyzioğlu açıklamasında, "Sayın Başkanlar 'Hepimiz gireceğiz üçümüz konuşacağız.' karşı önerisini ilettiler ve Meclis Komisyonunun önerisini kabul etmediler. Karşı öneriye de Komisyon usule aykırı olduğu ve pandemi şartlarında yer sorunu bulunduğu gerekçesiyle sıcak bakmıyor." ifadesini kullandı.

TBB Başkanı Feyzioğlu, görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti.

Bazı baro başkanlarının TBMM Çankaya kapısındaki bekleyişleri sürüyor

BELEDİYE BANK GÖNDERDİ

Öte yandan polis ekiplerinin güvenlik önlemleri altında bekleyişlerini sürdüren baro başkanlarına Çankaya Belediyesi tarafından oturmaları için bank gönderildi. Bankların alana taşınmasına izin verilmemesi üzerine CHP'li milletvekilleri devreye girerek bankları baro başkanlarının bulunduğu yere taşıdı.

Baro başkanlarının Komisyon bekleyişlerini sürdüreceği öğrenildi.

Çoklu baro düzenlemesinde yeni gerginlik! Baro başkanları Meclis'e alınmadı
Çoklu baro düzenlemesinde yeni gerginlik! Baro başkanları Meclis'e alınmadı

Kaynak: AA

Şu an buradasınız: Çoklu baro düzenlemesinde yeni gerginlik! Baro başkanları Meclis'e alınmadı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.8.2020 17:25:59. #1.14#
title