Başbakan Erdoğan, Karayoluyla Hac Talebine Karşı Çıktı

Başbakan Erdoğan, Karayoluyla Hac Talebine Karşı Çıktı

27.03.2007 17:19 | Son Güncelleme: 27.03.2007 17:19
Başbakan Erdoğan, Karayoluyla Hac Talebine Karşı Çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Karayoluyla Hacca Gidilmesine İmkan Tanınmasına İsteyen AK Parti'li Vekilin Talebine Karşı Çıktığı Öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, karayoluyla hacca gidilmesine imkan tanınmasına isteyen AK Parti'li vekilin talebine karşı çıktığı öğrenildi.

Erdoğan, güvenli olmadığı gerekçesiyle karayoluyla hacca gidilmesine izin verilmediğini söyledi. AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay da hac fiyatlarının yüksekliğinden yakındı. Yarbay'a cevap veren Devlet Bakanı Mehmet Aydın, "Hizmet kalitemiz arttı" diyerek fiyatların normal olduğunu kaydetti.

AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nın basına kapalı bölümünde söz alan AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, hac kayıtlarıyla ilgili taleplerini dile getirdi. Hac için 2002 yılında 50 bin müracaat olurken, bu yıl kayıtların 500 bini geçtiğini hatırlatan Yarbay, başvuruların 31 Mart'ta son bulacağını ve başvuruların 600 bin civarında beklendiğini bildirdi. "Bu AK Parti'nin bir başarısıdır" diyen Erdoğan, 2002 yılından bu yana 10 kat artış olduğuna işaret etti. Yarbay, hac kayıtları için yapılan başvuru sırasında adaylardan 15 YTL ücret istendiğini hatırlatarak, 15 YTL için yaşlı insanların banka kuyruklarına girdiğini söyledi. Yarbay, "İhtiyar insanları banka kuyruklarında yormayalım. Bu ücret, hac fiyatlarına eklensin. Kuyruk eziyetine son vermeliyiz" önerisinde bulundu. AK Parti'li Yarbay, otel fiyatları ve uçak fiyatları ucuzlamasına rağmen hac fiyatlarının yüksek olmasından da yakındı. Hac fiyatlarındaki artışın nedenini soran Yarbay, seyahat özgürlüğü açısından karayolları ile hacca gitmenin serbest bırakılmasını istedi. Yarbay, "En azından kısmi olarak serbest bırakılmalı. Bu kapı da aydınlatılmalı" dedi. Yarbay'ın karayolu ile hacca gitme önerisine karşı çıkan Başbakan Erdoğan, bunun güvenli olmadığını söyledi. Erdoğan, hacca hava yoluyla gidilmesinin güvenli olduğunu belirterek, "Güvenlik sebebiyle karayollarının kullanılmasına izin verilmiyor" diye konuştu. Devlet Bakanı Mehmet Aydın da, Yarbay'ın önerilerine cevap vererek, 15 YTL'yi kayıt sırasındaki masraflar için aldıklarını kaydetti. Yarbay, hac fiyatlarının yüksekliğine ilişkin eleştiriye de, "Hizmet kalitemiz arttı. Kadınlardan şikayet geliyordu. 'Biz oraya gidiyoruz sadece yemeklerle uğraşıyoruz' dediler. Bu yöndeki şikayetlerin yoğunlaşması üzerine yemekli tipe geçtik. Hizmet kalitemizi de arttırdık" şeklinde karşılık verdi.

(DA-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title