BARIŞ GİRİŞİMİ HABERLERİ

Barış Girişimi Haberleri

Barış Girişimi haber, Barış Girişimi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Barış Girişimi 23.7.2020
Gana ve Nijerya devlet başkanları Mali'deki siyasi krizi çözmek için harekete geçti
Adesina, "Başkan Buhari Mali'de barış girişimi başlattı.
Barış Girişimi: Zeynep Oral  ile hatıralara yolculukBarış Girişimi 6.7.2020
Barış Girişimi 25.6.2020
Hamas lideri Heniyye BM Ortadoğu Koordinatörüyle İsrail'in "ilhak" planını görüştü
Görüşmede Heniyye, başta ABD'nin hazırladığı sözde Orta Doğu barış girişimi ve İsrail'in "ilhak" planı olmak üzere Filistinlilerin meşru haklarını hedef alan ve Filistin davasının tasfiyesini amaçlayan projelerin tehlikelerini anlattı.
Barış Girişimi 24.6.2020
Filistin Devlet Başkanı: "Filistin topraklarının bir karışının dahi ilhakını kabul etmeyiz"
"Filistin yönetiminin işgal devletiyle anlaşmaları bozma kararı, barış istemediğimiz anlamına gelmez. Aksine biz, barışa elimizi uzatıyoruz." diyen Abbas, bu kapsamda Arap Barış Girişimi ve uluslararası kararlar temelinde müzakereler yürütmek için uluslararası bir konferans düzenlenmesine ve Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD ile Rusya'nın oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü ile çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.
Barış Girişimi 19.6.2020
Son dakika haber! AB, Libya'nın Bingazi şehrinde tutuklu bulunan aktivistin serbest bırakılmasını istedi
Avrupa Birliği (AB) Libya Delegasyonu Başkanı Alan Bugeja, darbeci Halife Hafter'e bağlı milislerin kontrolündeki Bingazi şehrinde tutuklu bulunan sivil aktivist Halid es-Sekran'ın serbest bırakılmasını istedi. Bugeja, yaptığı yazılı açıklamada, sivil aktivist Sekran'ın barışçıl faaliyeti nedeniyle Bingazi'de bir haftadır tutuklu bulunmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Bugeja, şunları kaydetti: "Bingazi'de, barış aktivisti Halid es-Sekran'ın keyfi gözaltına alınması ve tutuklanmasından endişe duyuyorum. İlgili yetkilileri, Sekran'ın temel hak ve özgürlüklerine ve yasalara saygı duymaya çağırıyorum. Bu yüzden onun acilen yargı sürecine tabi tutulması ve hemen serbest bırakılması gerekmektedir." Bugeja, "Libya'daki aktivist ve sivil toplum mensuplarına yönelik tüm hak ihlali olaylarını takip etmeye devam edeceklerini" vurguladı. Halid es-Sekran, Libya'da savaşın durması için ülkenin doğusunda birçok aktivistin başlattığı "Barış Girişimi" etkinliğinin önde gelen isimlerinden biri olarak biliniyor.
Barış Girişimi 19.6.2020
BM Libya Destek Misyonu Bingazi'de tutuklu bulunan aktivistten dolayı kınama yayınladı
Halid es-Sekran, Libya'da savaşın durması için ülkenin doğusunda birçok aktivistin başlattığı "Barış Girişimi" etkinliğinin önde gelen isimlerinden biri olarak dikkati çekiyor.
Barış Girişimi 22.5.2020
Rusya'da "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla program düzenlendi
"Filistin'in bağımsızlığını kazanması tarihi zorunluluk" Türkiye'nin Filistin meselesine yaklaşımının tüm tarafların malumu olduğunu vurgulayan Samsar, "Yerleşik Birleşmiş Milletler parametrelerini ve Arap Barış Girişimi'ni de esas alan, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin devletinin bir an önce kurulmasını istiyoruz.
Barış Girişimi 15.5.2020
İİT'den uluslararası topluma "Filistinli mültecilerin dönüş hakkını destekleyin" çağrısı
Uluslararası kararlar ve Arap Barış Girişimi'nin öngördüğü, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve "iki devletli çözüm" vizyonunun uygulanması gerektiğine işaret edilen açıklamada, Filistin halkına devredilemez ulusal haklarını geri alma mücadelesinde mutlak destek verildiği vurgulandı.
Barış Girişimi 6.5.2020
Veliaht Prens Bin Selman'ın "Neom Projesi" ve İsrail'le normalleşme çabaları
Normalleşmedeki tuhaflık Burada bir diğer tuhaflık ise İsrail'le geçmişte yürütülen normalleşme girişimlerinde İsrail tarafını Filistinlilerin gasp edilen haklarını geri vermesine yönelik ikna çabasına mukabil şimdi tam aksi yönde hareket ediliyor olmalı. Örneğin, Kral Abdullah'ın 2002 Beyrut barış girişimi "toprak karşılığı barış" esasına dayalıydı.
Barış Girişimi 4.3.2020
Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye: "Filistinlilerin ABD'nin sözde Orta Doğu barış planına karşı...
ABD'nin sözde barış planının mültecilerin ülkeye dönmesini de engellediğine dikkati çeken Heniyye, "Bu plan uluslararası hukuku baltalıyor, Filistin meselesiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarını çiğniyor, Arap Barış Girişimi'nin rolünü yok sayıyor.
Barış Girişimi 27.2.2020
Lavrov, Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi Şeyh ile "Filistin" meselesini görüştü
Filistin meselesinin ele alındığı aktarılan açıklamada, "Rus tarafı, Filistin-İsrail meselesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararları ve Arap Barış Girişimi dahil kabul görmüş uluslararası hukuk çerçevesinde iki devletli çözümüne bağlılığını teyit etti.
Barış Girişimi 25.2.2020
İran'dan koronavirüsle mücadele için bölgesel iş birliği çağrısı
Mesajında, İran'ın bölgesel iş birliği için sunduğu Hürmüz Barış Girişimi'ne (HOPE) işaret eden Zarif, şunları kaydetti: "İran, HOPE doğrultusunda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de dahil bölgesel iş birliği çağrısında bulunuyor.
Barış Girişimi 18.2.2020
Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan Almanya'ya ara buluculuk çağrısı
Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Almanya'ya, uluslararası meşruiyet ve Arap Barış Girişimi temelindeki müzakerelere ara buluculuk yapması çağrısında bulundu.
Barış Girişimi 17.2.2020
Lavrov, ABD'yi sözde barış planıyla uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı
Lavrov, İtalyan La Stampa gazetesine verdiği röportajda, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planını değerlendirerek, "Washington, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararları ve Arap Barış Girişimi dahil, kabul görmüş uluslararası kanunları ihlal etti.
Barış Girişimi 5.2.2020
Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan "iki devletli çözüme bağlılık" açıklaması
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iki devletli çözüm, uluslararası kararlar ve Arap Barış Girişimi'ne olan bağlılığını yineledi.
Barış Girişimi 4.2.2020
FKÖ Genel Sekreteri Ureykat'tan Netanyahu-Burhan görüşmesine tepki Açıklaması
Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre Ureykat, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu görüşme, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ile Netanyahu'nun Filistin meselesini tasfiye etmeye, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde olduğu gibi Mescid-i Aksa, Kudüs, Kıyamet Kilisesi ve işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak etmeye çalıştığı bir zamanda Filistin halkını sırtından bıçaklamak ve Arap Barış Girişimi'nden açıkça ayrılmaktır.
Barış Girişimi 3.2.2020
İİT Genel Sekreteri: "Filistin davası hala öncelikli meselemiz"
Useymin, "Barış, istikrar, güven ve adaletin sağlanmasını hedefleyen, uluslararası meşruiyet kararları ile Arap Barış Girişimi'ne dayanan çabalara bağlı olduğumuzu yineliyoruz.
Barış Girişimi 1.2.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı'ndan, "Filistin meselesindeki tavrımız değişmedi" açıklaması
Uluslararası kararlar ve 2002'de kabul edilen Arap Barış Girişimi'nin adil barışın tesisi için tek yol olduğunu belirten Safedi, ülkesinin Filistin meselesindeki tavrının değişmediğini kaydetti.
Barış Girişimi 1.2.2020
Mısır, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'ni desteklediğini açıkladı
Şukri, Filistin'in meşru amaçlarına ulaşmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), BM Genel Kurulu ve 2002'deki Arap Barış Girişimi başta olmak üzere uluslararası meşruiyete dayanan adil ve kapsamlı çözümden taviz verilmediğini vurguladı.
Barış Girişimi 1.2.2020
Arap Birliği, ABD Başkanı Trump'ın planını tamamen reddetme kararı aldı
Bildiride, ABD'nin sözde barış planının Filistin halkının hak ve beklentilerini minimum düzeyde dahi karşılamadığının altı çizilerek, 2002'de Lübnan'da kabul edilen Arap Barış Girişimi'nin, Filistin-İsrail barışına çözüm olarak kabul edebilecek tek girişim olduğu vurgusu yapıldı.
Barış Girişimi 31.1.2020
Abbas: "Kudüs olmadan müzakere ya da anlaşma olmaz"
"Arap Barış Girişimi'ne bağlı kalınmalı" ABD'nin sözde barış planına karşı Arap dünyası, bölge ülkeleri ve uluslararası düzeyde mücadele edilmesi gerektiğini belirten Abbas, "Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan bu plana karşı Arapların ortak bir tutumu olmalı ve 2012'deki Arap Barış Girişimi'ne bağlı kalınmalıdır.
Barış Girişimi 31.1.2020
Lübnan'dan Trump'ın planına karşı "Arap Barış Girişimi" vurgusu
Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti, ABD Başkanı Donald Trump'ın salı günü açıkladığı ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı sözde barış planına karşı ülkesinin tutumunun Arap Barış Girişimi'ne dayandığını belirtti.
Barış Girişimi 30.1.2020
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: "Filistinli ve İsrailli ortaklarla koordinasyona hazırız"
Zaharova, sözde plandaki konuların, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararları, Madrid İlkeleri, Arap Barış Girişimi gibi uluslararası kararlarda yer aldığına işaret etti.
Barış Girişimi 30.1.2020
Cezayir: Filistinlilerin kendi devletlerini kurma hakkı zaman aşımına uğramaz
Filistin-İsrail sorununun ancak Filistinlilerin de çözüme ortak edilmesiyle çözülebileceğinin belirtildiği açıklamada, Arap Barış Girişimi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararlarına bağlılık vurgusu yapıldı.
Barış Girişimi 30.1.2020
Katar, Filistin meselesinin çözümü için çaba göstermeye hazır
Ülkesinin, Filistin sorununa Arap Barış Girişimi ve uluslararası kararlar doğrultusunda adil ve kapsamlı çözüm bulunması için çaba göstermeye hazır olduğunu kaydeden Şeyh Temim, Filistin halkının mücadelesine destek verdiklerini belirtti.
Barış Girişimi 29.1.2020
Ürdün Parlamentosu'ndan ABD'nin sözde barış planına tepki
Ürdün Parlamentosu'nun alt kanadı senato, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı sözde barış planına tepki göstererek, bölgedeki herhangi bir barış girişiminin uluslararası meşru kararlara dayalı olması gerektiğini bildirdi.
Barış Girişimi 29.1.2020
Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan, sözde barış planına karşı Filistin Devlet Başkanı Abbas'a destek
Lübnan'ın, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı sözde barış planıyla mücadelede Filistin ile dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayan Avn, ülkesinin özellikle Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkı ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kuruluşunu öngören 2002 yılındaki Arap Barış Girişimi'ne bağlı kaldığını kaydetti.
Barış Girişimi 29.1.2020
Katar, "Filistin'de adil barışı sağlayacak çabaları desteklediğini" açıkladı Açıklaması
Filistin ile İsrail arasında 70 yılı aşkın bir süredir devam eden çatışmanın çözümünün ilgili tarafların ciddi ve doğrudan müzakerelere girmesiyle başarıya ulaşacağı kaydedilen açıklamada, Arap ülkelerinin tamamının daha önceden Arap Barış Girişimi'ni benimsediği hatırlatıldı.
Barış Girişimi 21.1.2020
Güney Kore, Hürmüz Boğazı'na asker gönderiyor
Basra Körfezi ve çevresindeki güvenliğin bölge ülkeleriyle sağlanması gerektiğini belirten Tahran yönetimi, bu kapsamda Basra Körfezi'nin güvenliği konusunda bölge ülkelerinin iş birliğini öngören "Hürmüz Barış Girişimi" adını verdiği plana, Körfez'deki ülkelerin katılmasını istedi.
Barış Girişimi 4.1.2020
Ruhani, Katar Dışişleri Bakanı Al Sani'yi kabul etti
İran Cumhurbaşkanı, Basra Körfezi'nin güvenliği konusunda bölge ülkelerinin iş birliğini öngören "Hürmüz Barış Girişimi" adını verdikleri plan çerçevesinde bölge ülkelerinin birbirine yakınlaşabileceğine dikkati çekti.
Barış Girişimi 2.1.2020
İsrail, Filistin seçimlerini engellemeye çalışıyor
"İsrail ile normalleşme Filistinlileri sırtından bıçaklama demektir" Bazı Arap ülkelerinin İsrail ile normalleşme çabalarını "sırtından bıçaklanma" ve "Filistinlilerin kanını mübah sayma" olarak nitelendiren Ureykat, söz konusu ülkelerce kabul edilen Arap Barış Girişimi'nin İsrail'in 1967'den önceki sınırlarına dönmesi ve Filistinli mülteciler sorunu çözülmeden normalleşme olmayacağı konusunda oldukça net ifadeler içerdiğini hatırlattı.
Barış Girişimi 4.12.2019
İran Dışişleri Bakanı Zarif istifa iddialarını reddetti
İran Mehr Haber Ajansı'nın verdiği habere göre, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi'nin İran ziyaretini de değerlendiren Zarif, "Bu görüşmede bölgesel meselelerin yanı sıra 'Hürmüz Barış Girişimi' planı ile ikili ilişkileri ele aldık" ifadelerinde bulundu.
Barış Girişimi 3.12.2019
Ruhani: "İran'a göre Suudi Arabistan ile yeniden ilişki kurulmasında problem yok"
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ekimde, Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Hürmüz Barış Girişimi" planını açıklamış ve planın hedefinin Basra Körfezi'ne kıyısı olan ülkelerin barış, istikrar ve refah seviyelerinin yükselmesi, karşılıklı anlayışa dayalı dostane ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu belirtmişti.
Barış Girişimi 3.12.2019
İRAN: Trump, İran'a karşı düşmanlık besliyor
Larijani, Umman Dışişleri Bakanı Yousef Bin Alawi tarafından yapılan ziyaret sırasında yaptığı açıklamalarda, ABD'nin İran'nın petrol ihracatını sıfıra düşürme konusunda yaptığı çalışmaların beyhude ve davranışlarının mantık dışı olduğunu vurguladı. Umman'nın İran Körfezi'ne barış ve istikrar getirdiğini belirten Larijani, bölgedeki ülkelerin problemleri diyalogla çözeceğini belirtti. Yemen'deki güncel durumlara dikkati çeken Larijani, problemlerin güç kullanılarak özümleyemeyeceğini ifade etti. Umman Dışişleri Bakanı Bin Alawi ise bölgedeki ülkelerin barışı getirmek için fırsatı yakalamaları gerektiğini ifade ederek, Hürmüz Barış Girişimi planının İran'ın bu konuda ne kadar samimi olduğunu gösterdiğini belirtti.
Barış Girişimi 2.12.2019
İran Dışişleri Bakanı Zarif: "Bölge ülkeleriyle müzakere için güçlü bir iradeye sahibiz"
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, tüm bölge ülkeleriyle müzakere için güçlü bir iradeye sahip olduklarını ve Hürmüz Barış Girişimi planının bu doğrultuda hazırlandığını söyledi.
Barış Girişimi 1.12.2019
Kuveyt: Körfez uzlaşısı için önemli KİK zirvesi 10 Aralık'ta yapılacak
Basra Körfezi'nin güvenliğiyle ilgili Hürmüz Boğazı Barış Girişimi'ne ilişkin de Sabah, bunun kabul görmesi için İran'ın diğer ülkelerle ilişkilerini normalleştirmesi gerektiğini, başarılı olması için ise uygun şartların oluşmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Barış Girişimi 10.11.2019
Kuveyt Emiri Sabah'tan Suudi Arabistan Kralı Selman'a mektup
İran Dışişleri Bakanlığından 2 Kasım'da yapılan açıklamada, Basra Körfezi'nin güvenliğiyle ilgili Hürmüz Boğazı Barış Girişimi'nin tam metninin Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurulu'nun düzenlendiği tarihlerde, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Irak'a gönderildiğini duyurmuştu.
Barış Girişimi 4.11.2019
Ruhani'den Kral Selman'a "barış mektubu"
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ekim ayında, Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Hürmüz Barış Girişimi" planını açıklamış ve planın hedefinin Basra Körfezi'ne kıyısı olan ülkelerin barış, istikrar ve refah seviyelerinin yükselmesi ve karşılıklı anlayışa dayalı dostane ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu belirtmişti.
Barış Girişimi 1.10.2019
Ruhani'den "bölge sorunları müzakereyle çözülmeli" mesajı
Görüşmede Orta Doğu ve Basra Körfezi'nde barış, güvenlik ve iş birliğinden yana olduklarını dile getiren Ruhani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulundaki konuşmasında sunduğu Hürmüz Barış Girişimi planının da bu amaçla hazırlandığını belirtti.
Barış Girişimi 27.9.2019
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Modi ve Rugunda ile görüştü
Ruhani-Rugunda görüşmesi Uganda Başbakanı Ruhakana Rugunda ile de bir araya gelen Ruhani, önceki günkü BM Genel Kurulu hitabında sunduğu "Hürmüz Barış Girişimi" planı ve ABD'nin bölgedeki varlığıyla ilgili değerlendirme yaptı.
Barış Girişimi 26.9.2019
İran'dan ABD'ye nükleer anlaşmaya ilişkin "yeni çözüm" önerisi
Ruhani ayrıca İran'ın nükleer silah peşinde olmadığını, bölgenin tamamında barış ve istikrar istediğini savunarak, tüm bölge ülkelerini "Hürmüz Barış Girişimi" ve "Ümit Koalisyonu"na katılmaya davet etti.
Barış Girişimi 25.9.2019
"Baskı altındaki müzakerelere cevabımızın 'hayır' olduğunu ilan ediyorum"
"Tüm ülkeleri "Ümit Koalisyonu" yani "Hürmüz Barış Girişimi" planına davet ediyorum" İran'ın güvenlik doktrininin Basra Körfezi'nde barış ve istikrarın korunması ve Hürmüz Boğazı'nda deniz taşımacılığının özgür ve güvenli bir şekilde yapılması olduğuna işaret eden Ruhani, son olayların, güvenliği ciddi olarak tehlikeye düşürdüğünü ifade etti.
Barış Girişimi 24.9.2019
Ruhani, Merkel ve Sanchez ile görüştü
"Hürmüz Barış Girişimi" planının önemine ve mali kanal INSTEX'in hızla hayata geçirilmesine vurgu yapan Ruhani, ABD'nin ayrılmasından sonra Almanya ve nükleer anlaşmaya taraf diğer ülkelerin anlaşmayı korumaktaki sorumluluklarına dikkati çekti.
Barış Girişimi 24.9.2019
Ruhani ile Macron bölgesel gelişmeleri görüştü
İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu toplantıları kapsamında New York'ta bulunan Ruhani ile Macron, ikili ilişkiler, bölgedeki hassas gelişmeler ve İran'ın Basra Körfezi için hazırladığı "Hürmüz Barış Girişimi" planını ele aldı.
Şu an buradasınız: Barış Girişimi Haberleri | Barış Girişimi Haber - Haberler - Barış Girişimi haberleri, son dakika barış girişimi haber ve gelişmeleri burada. Gana ve Nijerya devlet başkanları Mali'deki siyasi krizi çözmek için harekete geçti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 17:56:24. #1.15#
title