Ban: 'Gıda Krizi Acil Boyutlara Ulaştı'

Ban: 'Gıda Krizi Acil Boyutlara Ulaştı'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Dünyadaki Gıda Krizinin Acil Boyutlara Ulaştığını ve Dünya Genelinde Yoksullukla Mücadelede Son Dönemde Katedilen Mesafeyi Tehdit Ettiğini Belirtti.

Ban: 'Gıda Krizi Acil Boyutlara Ulaştı'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde katedilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.

Ban, gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan hızlı artışın, hem kısa hem de uzun dönemli önlemlerin alınmasını gerektirdiğini belirtti. Ban, kısa dönemde dünyanın pekçok bölgesinde gıda ihtiyacının karşılanarak açlığın önlenmesi gerektiğini belirtti ve uzun dönemde gıda üretiminin artması gerektiğini vurguladı.

Büyüyen gıda krizinin daha geniş siyasi ve güvenlik boyutu olabileceğini belirten Ban, uluslararası toplumu ''acil ve uyumlu'' bir şekilde harekete geçmeye çağırdı.

Ban konuşmasında, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick'in dün Washington'da dünya hükümetlerine yaptığı çağrıya da atıfta bulunarak, BM Dünya Gıda Programı'na acil olarak yardımda bulunulması gerektiğini kaydetti.

Dünya Bankasının, son 3 yılda dünyada iki katına çıkan gıda ürünleri fiyatlarının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayan 100 milyon insanı daha da yoksullaştıracağı uyarısında bulunduğunu anımsatan Ban, bu kapsamda giderek büyüyen gıda krizinin son dönemde dünyada yoksullukla mücadelede kaydedilen gelişmeyi yokedebileceğini belirtti.

BM ülkeleri, 2000 yılında eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın öncülüğünde Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni kabul ederek, 2015 yılına kadar tüm dünyada başta yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırma hedefi olmak üzere çok önemli hedefler kabul etmişlerdi.

Kaynak: AA