Balıkesir: Kurtdere'de Başpehlivan Gökhan Arıcı

Balıkesir'de, bu yıl 26.'sı yapılan geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan Gökhan Arıcı oldu.

Balıkesir: Kurtdere'de Başpehlivan Gökhan Arıcı

Balıkesir'de, bu yıl 26.'sı yapılan geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan Gökhan Arıcı oldu.

Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nden sonra Türkiye'nin en büyük yağlı güreş organizasyonu olan Balıkesir Kurtdere'deki güreşler kıran kırana geçti. Her boydan toplam 471 güreşçinin er meydanına çıktığı Kurtdere'de, Kırkpınar'da söz kesilip senet imzalanarak anlaşma sağlandığı halde bugün son anda Balıkesir'e gelmekten vazgeçtiği öğrenilen Kırkpınar başpehlivanı Osman Aynur ile aynı gruptan Recep Çakır, gerek yürütme kurulu, gerekse güreşseverlerin tepkisini aldı. Kurtdere Güreşleri Yürütme Kurulu Başkanı Adem Aslanbay, Osman Aynur ile birlikte kendileriyle senet imzalayan arkadaşlarına tazminat davası açacaklarını, yarından itibaren adli mercilere suç duyurusunda bulunarak hukuki işlem başlatacaklarını açıkladı. Balıkesir'e gelmesi karşılığında 18 bin YTL'ye anlaştıkları başpehlivanın bu sözünü yerine getirmemesi halinde 36 milyar lira tazminat ödemeyi kabul ettiğini belirten senedin işleme konulacağı bildirildi. Aslanbay, Osman Aynur ve Recep Çakır'la anlaşma yaptıkları için güreşin reklamını da Kırkpınar paşpehlivanını katarak yaptıklarını belirterek, "Gelmeyince tüm güreşseverlere rezil olduk. Bu sebeple biz de yürütme kurulu olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Osman Aynur, Recep Çakır ve gelmeyen diğer başpehlivanlardan hukuk yoluyla hesabını soracağız" dedi. Her sene Kırkpınar'ın ilk rövanşının yaşandığı Kurtdere güreşlerinde, başpehlivanlık yarı final müsabakalarında Ekrem Yavuz Kadir Ergin'i, Gökhan Arıcı da Fevzi Çakır'ı yenip finalde karşılaştı. Gökhan Arıcı, Fevzi Çakır'ı uzun süren puanlamanın sonunda mağlup ederken burada harcadığı güce rağmen finalde hemşehrisi olan Yalovalı Ekrem Yavuz'la adeta gösteri maçı yaptı. Birbirleriyle yaptıkları oyun ve sergiledikleri enerji ile tribünlerin alkışladığı pehlivanlardan rakibinin sırtını yere getiren Gökhan Arıcı, başpehlivanlığını ilan etti. Kurtdere'nin Kırkpınar'dan sonra en önemli er meydanı olduğunu belirten Gökhan Arıcı, artık yeni nesil güreşçi yetişmediğini, güreşin futbola yenik düştüğünü söyledi. Başpehlivanların kendisini bir şekilde kurtardığını, ancak alttan gelen güreşçilerin çok zor durumda olduklarını ifade eden Arıcı, "Devletin bu işe sahip çıkması lazım. Güreşin desteklenmesi lazım ki, yeni güreşçiler, pehlivanlar yetişsin" dedi. Başpehlivan Gökhan Arıcı, Osman Aynur'un son anda gelmeyişinin doğru birşey olmadığını belirterek bununla ilgili yorum yapmak istemedi. Gökhan Arıcı başpehlivan olurken, Ekrem Yavuz 2., Fevzi Çakır ve Kadir Ergin 3. oldu. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri'nde diğer boylar ve birinci gelen pehlivanların isimleri ise şöyle:

"Başaltı Mesut Özgür, Büyük Orta Abdullah Kaçmazoğlu, Küçük Orta Büyük Boy Mehmet Esirikli, Küçük Orta küçük Boy Senay Güngör, Deste Büyük Boy İsmail Çaylak, Deste Orta Boy Erkan Çelik, Deste Küçük Boy Resul Tanı, Teşvik Samet Odabaş, Tozskoparan Resul Korkmaz, Minik 1 Mesut Özdemir, Minik 2 Muhammet Avcı, Minik 3 Serhat Yılmaz, Sembol Ufuk Yanık."

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşlerini Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Belediye Başkanı Sabri Uğur, Balıkesir Milletvekilleri İsmail Özgün ve Orhan Sür, Kırkpınar Güreş Ağası Adem Gürbüz ile çok sayıda davetli izledi. Kurtdere Güreşleri'nin ağalık ihalesini ise Ali Öksüz isimli işadamı 31 bin YTL karşılığında aldı. İlginin büyük olduğu güreşleri yaklaşık 10 bin kişi izledi.