Bakan Eker'in Burdur Ziyareti

Bakan Eker'in Burdur Ziyareti

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kırsal Kalkınma ve Destekleme Projelerinde Paketleme, Soğuk Hava Deposu Kurma, İşleme, Ambalaj, Damla Sulama Gibi Projelere Bakanlık Olarak Destek Sağladıklarını Söyledi. Bakan Eker, Destekleme Projelerinde Ülke Genelinde Bin 256 Projenin Kabul Edildiğini Açıkladı.

Bakan Eker'in Burdur Ziyareti

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kırsal kalkınma ve destekleme projelerinde paketleme, soğuk hava deposu kurma, işleme, ambalaj, damla sulama gibi projelere bakanlık olarak destek sağladıklarını söyledi. Bakan Eker, destekleme projelerinde ülke genelinde bin 256 projenin kabul edildiğini açıkladı.

Bazı açılış ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Ankara'dan karayolu ile Burdur'a gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Burdur Valisi Mustafa Rasih Özbek'i makamında ziyaret etti. Bakanlık olarak tarıma sağlanan desteğin kendi iktidarları döneminde arttığını savunan Bakan Eker, "2002 yılında tarım sektörüne 2 milyon YTL destek verilirken, iktidara geldiğimizden bu yana bakanlık olarak sektöre 5 milyon YTL destek sağladık. Bu desteklerde hayvancılığa çok önemli bir pay ayırdık. 2002'de 83 milyon YTL teşvik, 2006'da 700 milyon YTL'ye çıktı. Kırsal kalkınma ve destekleme projelerinde paketleme, soğuk hava deposu kurma, işleme, ambalaj, damla sulama gibi projelere destek sağladık. Destekleme projelerinde ülke genelinde bin 256 proje kabul edildi. Toplam 334 milyon YTL'lik kırsal kalkınma destek projesinin yarısını hibe olarak verdik" diye konuştu.

Bakan Eker, daha sonra Burdur'da 9 bin metrekare kapalı alana yapılan ve bin 200 büyükbaş, 3 bin küçükbaş hayvan kapasiteli olan Türkiye'nin tek ruhsatlı hayvan pazarının açılış törenine katıldı. Açılış törenine Burdur Valisi M. Rasih Özbek, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Mehmet Alp, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan da iştirak etti.

Açılış töreninde konuşan Bakan Eker, tarım ürünleri ihracatının 4 milyar dolardan 9 milyar dolar seviyesine çıkarıldığını belirterek,

"Kırsal alanda kalkınma projemizle soğuk hava deposu, ambalajlama, paketleme, işleme, damlama sulama gibi tesis yapmak isteyen üreticilere imalatın yüzde 50'sini hibe ediyoruz. Burdur'da 24 proje onaylanarak 6 milyon YTL hibe sağlandı. Burdur, kooperatifleşme konusunda da Türkiye'nin önemli illeri arasında. Kredi faizleri konusunda da, faizleri yüzde 30'dan yüzde 5'e düşürdük" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, açılış töreninin ardından merkeze bağlı Gökpınar Köyü'ne geçerek burada 50 aileye toplam 200 adet damızlık düve dağıttı. Bakan Eker, Burdur ziyaretinde son olarak Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı çerçevesinde Türkiye'de kooperatif ortakları tarafından uygulanan ilk tesis olan İğdeli Köyü Toplu Süt Sağım ve Depolama Ünitesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Eker, daha sonra karayolu ile Ankara'ya dönmek üzere Burdur'dan ayrıldı.

(OÖ-AT-OK-Y)