Haberler

Ayasofya Önünde Binlerce Kişi Namaz Kıldı

Anadolu gençlik Derneği (AGD), Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için 'Seccadeni al da gel' sloganıyla namaz ve dua etkinliği düzenledi.

Anadolu gençlik Derneği (AGD), Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için 'Seccadeni al da gel' sloganıyla namaz ve dua etkinliği düzenledi.

İstanbul'un farklı yerlerinden gelen gruplar, 'Zincirler Kırılsın Ayasofya Açılsın' sloganları eşliğinde gece yarısı 03.00 sıralarında Ayasofya meydanında toplandı. Grup burada sabah namazı vaktinin gelmesini bekledi. Bu sırada namaz öncesinde Kur'an-ı Kerim okundu.

KABE İMAMI HEM AĞLADI, HEM AĞLATTI

Sabah namazı vaktinin gelmesiyle Kabe imamlarından Şeyh Abdullah Basfar alana gelerek, kurulan platformda topluluğu selamladı. Daha sonra, meydanda toplanan erkeklerin yan tarafında kadınlar da namaz kılmak için saf oluşturdu. Toplanan cemaate sabah namazı kıldıran Basfar, namaz sonrası dua etti. Dua ederken gerek kendisi, gerek duayı dinleyen çok sayıda vatandaşlar göz yaşlarını tutamadı. Ağlayan imam Basfar'ı görmek ve fotoğraflarını çekmek isteyen çok sayıda vatandaş izdihama neden oldu.

AYASOFYA 80 YILDIR ALLAHÜ EKBER NİDALARINA HASRET

Daha sonra platforma çıkan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Ayasofya'nın 'Allahü ekber' nidalarına hasret olduğunu belirterek, "Kıymetli kardeşlerim tam 80 yıldır Ayasofya 'Allahü ekber, Allahü ekber' nidalarına hasret bir şekilde sizlerin yanı başında bekliyor. Allahın izni ile 2 yıl önce 50 bin kardeşimizle kıldığımız namazla, geçtiğimiz yıl 15 milyon imzamızla ve şimdi de buraya katılan kardeşlerimizle gösterdiğimiz iradeyle Allah'ın izni ile zincirler kırılacak Ayasofya inşallah cami olarak açılmış olacak" dedi.

SAĞANAK YAĞIŞA ALDIRIŞ ETMEDEN KURAN OKUDU

Ardından, Dünya Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Güney Afrikalı hafız Abdurrahman Sadien sağanak yağışa aldırış etmeden kurulan kürsüye diz çökerek Kur'an-ı Kerim okudu. Bu sırada AGD Genel Başkanı Salih Turhan ve beraberindeki yetkililerin ise kürsüde ayakta bekledikleri görüldü.

AYASOFYA'NIN AÇILMASI İÇİN DUA EDİLDİ

Toplanan kalabalığa son duayı ise, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Halil İbrahim Kutluay ettirerek, Ayasofya'nın cami olarak açılması için dua etti. Toplanan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

ÇK-UK (MK) - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Salih Turhan İstanbul Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title