Asırlık Kilim Dokuma Makinesi

Asırlık Kilim Dokuma Makinesi

Kütahyalı Esnaf Veli Akkan, 1 Asırlık Makinesiyle Yok Olmaya Yüz Tutmuş Kilim Dokuma Mesleğini Yaşatmaya Çalıyor.

Asırlık Kilim Dokuma Makinesi

Kütahyalı esnaf Veli Akkan, 1 asırlık makinesiyle yok olmaya yüz tutmuş kilim dokuma mesleğini yaşatmaya çalıyor.

Mollabey Caddesi üzerinde 47 yıldır dokumacılık yapan Veli Akkan, müşterilerinin getirdiği yün kazakları söküp, cüzi bir para karşılığı kilim ve yolluk olarak tekrar ekonomiye kazandırıyor. Eski kazaklardan çeşitli ebatlarda kilim ve yolluk dokuduğunu belirten Akkan, "Yaklaşık 47 yıldır dokumacılık yaparak geçimimi sağlıyorum. Kilim ve halı dokuyarak bugünlere geldim. Son birkaç yıl içinde giyilmeyen kazakları söküp, ip haline getirerek, kilim ve yolluk dokuyorum. Bunun dışında kumaşları da ayırmak

suretiyle kilim dokumakta kullanıyorum. Bilhassa eski kazakları getirip, yolluk veya kilim dokutan müşterilerim çoğunlukta. 1 metrekarelik yolluğu 15 YTL'ye dokuyorum" dedi.

Dokumacılığın baba mesleği olduğunu ifade eden Akkan, "İşyerimdeki dokuma makinesi tam 100 yıldır çalışıyor. Dokumacılık benim baba mesleğim. Babamdan sonra mesleği ben 47 yıldır sürdürüyorum. Dokuma makinesi tam bir asırlık. Makina küçük arızaların dışında adeta yıllara meydan okuyor. Bu makineyi daha uzun yıllar kullanacağımı tahmin ediyorum" diye konuştu.

Akkan, bir kazağı söküp yolluk veya kilim olarak 2 saatte dokuduğunu sözlerine ekledi.

(EFE-MŞ-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA