Aşiret Düğününde, Silah Yerine Havai Fişek ve Meşaleli Gösteri

Aşiret Düğününde, Silah Yerine Havai Fişek ve Meşaleli Gösteri

Başak Köyü'ndeki aşiret düğünü öncesi düğün sahipleri hazırladıkları, "Silah sıkmak yasak" pankartlarını, düğünün yapılacağı alana asarak, konukları silah kullanmamaları uyardı.

Aşiret Düğününde, Silah Yerine Havai Fişek ve Meşaleli Gösteri

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'ne bağlı Başak Köyü'ndeki aşiret düğünü öncesi düğün sahipleri hazırladıkları, "Silah sıkmak yasak" pankartlarını, düğünün yapılacağı alana asarak, konukları silah kullanmamaları uyardı. Düğünde akşamları havai fişek gösterisi yapan aşiret üyeleri, 3 gün 3 gece süren düğünde gelin ve damat etrafında meşale yakarak sabaha kadar eğlendi.

Başak Köyü Muhtarı ve 'Dırbası aşireti'nin önde gelenlerinden Abduhvahap Tezdönen'in oğlu Mustafa ile Necari aşiretinden Mehmet Korhan'ın kızı Kesuma için köy meydanında 3 gün 3 gece süren düğün yapıldı. Köy meydanındaki düğünde aşiret üyelerinin silah kulanmaması amacıyla hazırlanan pankartlar, konukların geliş güzergahındaki evlerin duvarlarına asıldı. Uyarılar etkisini gösterirken düğüne gelen konuklar, 3 gün 3 gece davul zurna eşliğinde halay çekti, gece de havai fişek gösterisi ve meşaleler yakarak eğlendi.

Damat Mustafa Tezdönen'in dayısı Mehmet Sait Özkan, ilk kez yaptıkları bu uygulamanın Güneydoğu'da örnek olması ve bir daha yüreklerin yanmamasını diledi. Özkan, şöyle dedi:

"İnşallah yaptığımız bu uygulama bütün Güneydoğu'da örnek olur ve hiç bir düğünde silah sıkılmaz. Bunu tüm aşiret reislerinden istirham ve rica ediyorum. Bundan böyle bölgede yapılacak düğünlerde silah sıkmak yerine havai fişek sıkmak ümidiyle böyle bir uygulama başlattık. Düğüne katılan bütün davetlilere de, pankartlarımızı dikkat aldıkları ve silah sıkmadıkları için teşekkür ediyorum. silah sıkmadıkları ve duvara da astğımız afişi dikkate aldıkları için teşekkür ediyorum. "

Damadın amcası Cemal Tezdönen ise, düğüne gelenlerin silah sıkmadıkları için çok memnun olduklarını söyledi. Tezdönen, "Herkes sağ olsun, tercihimize uydular. Biz silah sıkmak yerine havai fişek patlatmayı tercih ettik. Zaten sonuçta da öyle oldu. Bunun ilk olması nı istiyoruz. Umarım bütün dostlara memlekete örnek oluruz" dedi.

Havaya silahla ateş etme yerine havai fişek ve ışık gösterileriyle ışıldayan gökyüzünün altında halay çeken davetlilerin başına dolarlar saçıldı. Başak Köyü'nde kurulan 3 dev çadırda ağırlanan misafirler, hazırlanan düğün yemeği ardından gelin ve damada takı takmak için büyük çaba harcadı. - Mardin / Kiziltepe