Arap Yarımadası Haberleri

Arap Yarımadası haber, Arap Yarımadası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arap Yarımadası 24.7.2020
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılışı Kuveytlileri de sevindirdi
Cami'nin ibadete açılmasını memnuniyetle karşılayan Kuveytliler, bunu sosyal medyada paylaştıkları yazı ve fotoğraflarla ifade etti. Kuveytli milletvekili Usame Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cami'de kılınan cuma namazını sayfasından canlı yayınlayarak, "Müzeye çevrilmesinden uzun yıllar sonra Ayasofya Camisi'nde kılınan ilk cuma namazından canlı yayınla hayırlı cumalar." ifadelerini kullandı. Kuveytli vaiz Muhammed el-Avdi de Ayasofya'nın ibadete açılmasının Müslümanlar için bir gurur olduğunu belirtti. Muhalefetteki Ümmet Partisi'nin Genel Başkanı Hakim el-Matiri de "Arap Yarımadası'ndaki Müslümanların Mescid-i Haram'da namaz kılması, haccını yapması ve Mescid-i Nebevi'yi ziyaret etmesi engellenirken, Türkiye'deki Müslümanlar fetih camisi Ayasofya'yı açıyor.
Arap Yarımadası 20.7.2020
Suudi Arabistan'da sistem tartışmaları ve anayasal krallık
Arap Yarımadası Halk Özgürlük Hareketi Arap Yarımadası Halk Özgürlük Hareketi veya Yeni Hür Prensler, kraliyet ailesinden ayrılarak Almanya'da yaşayan muhalif Suudi Prens Halid bin Ferhan es-Suudi tarafından Eylül 2019'da kuruldu.
Arap Yarımadası 13.7.2020
ANALİZ- ABD-BAE ilişkilerinde kriz işaretleri
BAE, Yemen'de ise BM tarafından tanınan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin otoritesini destekleyen koalisyona dahil olmasına karşın Yemen'in toprak bütünlüğünü zedeleyen faaliyetlerde bulunuyor. Halihazırda ABD Kongresi birçok defa, yol açtığı yıkıcı sonuçlar nedeniyle BAE'nin dahil olduğu koalisyonun faaliyetlerine destek verilmemesi yönünde görüş bildirdi. Nitekim, ABD'nin Yemen'de terörle mücadele operasyonlarının hedeflerinden olan Arap Yarımadası El-Kaidesi üyelerinin bir şekilde Batı menşeli silahlara BAE üzerinden ulaştığı da Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan raporda açıklanmıştı.
Arap Yarımadası 8.7.2020
Son dakika haber! Polonyalı blog yazarı koronavirüs nedeniyle bir kargo gemisinde 14 gün mahsur kaldı
 Beck, Mart ayının başlarında Kahire'den uçakla Arap Yarımadası'nda bulunan Yemen'e bağlı Sokotra Adası'na geldi.
Arap Yarımadası 15.6.2020
Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 8 milyonu geçti
Koronavirüsten hayatını kaybeden kişi sayısı 500 bin'e yaklaşırken, dünya genelinde vaka sayısı 8 milyon sınırını geçti. Avrupa başta olmak üzere bazı ülkelerde normalleşme süreci başlarken, Güney Amerika kıtasında ve Arap Yarımadası'nda vaka sayısının hızla yükseldiği gözlemlendi.
Arap Yarımadası 4.6.2020
Suudi Arabistan eski istihbarat yetkilisinin oğlu Halid: "Kardeşlerim Veliaht Prens Selman'ın...
Said Elcabri uzun zamandır batı istihbarat teşkilatlarıyla yakın ilişkilere sahipti. 11 Eylül saldırılarından sonra krallığın istihbarat sistemini yenileyen kişi olarak biliniyordu. Washington Post'ta yer alan bir haberde CIA direktörleri ve İngiliz istihbarat yetkilileri tarafından övülmüştü. Arap Yarımadası'nda El-Kaide'ye karşı operasyonlarda sayısız hayat kurtaran bir kahraman olarak tanıtılıyordu.
Arap Yarımadası 21.5.2020
FBI, Teksas'taki deniz üssündeki silahlı saldırının "terör bağlantılı" olduğunu açıkladı
Florida'daki üsse saldıran kişi de terör bağlantılı çıkmıştı ABD Adalet Bakanı William Barr, 18 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, aralık ayında Florida'daki Pensacola Donanma Hava Üssü'nde silahlı saldırı düzenleyen Suudi Arabistanlı askeri öğrencinin Arap Yarımadası El Kaidesi (AQAP) ile ilişikli olduğunu tespit ettiklerini duyurmuştu.
Arap Yarımadası 18.5.2020
ABD üssü saldırganı Suudi öğrencinin El Kaide bağı ortaya çıktı
ABD Adalet Bakanı William Barr, aralık ayında Florida'daki Pensacola Donanma Hava Üssünde silahlı saldırı düzenleyen Suudi Arabistanlı askeri öğrencinin Arap Yarımadası El Kaidesi (AQAP) ile ilişikli olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.
Arap Yarımadası: Aden Körfezi'nde korsan saldırısıArap Yarımadası 18.5.2020
Arap Yarımadası 15.5.2020
Kovid-19 süreci Türk hijyen ürünlerine yaradı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ardından diğer ülkelerden sıvı el sabununa talebin daha da artığını belirten Duran, iç piyasada ise herhangi bir eksikliğin yaşanmadığını aktardı. Duran, Türkiye'de büyük sıvı el sabunu üreticilerinin olduğunu anlatarak şöyle devam etti: "Türkiye özellikle sıvı el sabunu üretimi ve ihracatında dünyada ilk 5'te. Ciddi anlamda söz sahibiyiz. ABD'ye bile ürün gönderiyoruz. Dünyanın dört bir yanından siparişler alıyoruz. Yabancılar 'Made in Türkiye' yazısını görmek istiyor. Sıvı el sabununa talep devam ediyor. Avrupa, Orta Asya ve Arap Yarımadası, ABD, Balkanlar yani dünyanın her tarafından çok ciddi anlamda Türk ürünlerine talep var.
Arap Yarımadası 28.4.2020
Libya'da DEAŞ mensubu olmakla suçlanan bir Sudanlı gözaltına alındı
Abdulkerim'in yıllar önce terör örgütü El-Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki uzantısı Ensar eş-Şeria'ya katıldığı, 2014 yılında ise DEAŞ'a biat ettiği ve örgütün Sirte kentindeki radyosu El-Beyan'da sunuculuk yaptığı aktarılan açıklamada, zanlının 2014-2015 yıllarında terör saldırıları gerçekleştiren DEAŞ'ın Trablus hücresinden sorumlu grubun içinde yer aldığı da kaydedildi.
Arap Yarımadası 26.3.2020
Yemen'de altıncı yılına giren savaşta BAE'nin girişimleri koalisyona güven kaybettirdi
BAE, oluşturduğu bu güçlerin "Arap Yarımadası'nda terör örgütü El-Kaide'ye karşı mücadele için gerekli" olduğunu söylemesine rağmen bu güçleri petrol zengini ilde kontrolü sağlamak ve hükümetin petrol ve gaz ihracatını engellemek için kullandı.
Arap Yarımadası 9.3.2020
Akdeniz'den şubatta 91,5 milyon dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı
Arslan yaptığı yazılı açıklamada, Orta Doğu'ya alternatif pazar arayışlarında büyük gayret gösteren Türk ihracatçıların Güney Asya, Güney Amerika, İskandinavya, Arap Yarımadası ve Afrika ülkelerinde rekor düzeyde artış yakaladığını belirtti.
Arap Yarımadası 19.2.2020
BAE'nin ilk nükleer enerji santraline yakıt yüklenmeye başlandı
BAE'nin ve Arap Yarımadası'nın ilk nükleer enerji santrali olacak Bereket Nükleer Enerji Santrali'nin yaklaşık 20 milyar dolara mal olması ve 5 bin 600 megavat kapasiteyle BAE'nin elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini sağlaması planlanıyor.
Arap Yarımadası 17.2.2020
Birleşik Arap Emirlikleri'nden ilk nükleer santralin çalışmasına onay
BAE'nin ve Arap Yarımadası'nda ilk nükleer enerji santrali olacak Bereket'in, 5 bin 600 megavat kapasiteyle BAE'nin elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini sağlaması planlanıyor.
Arap Yarımadası 7.2.2020
Beyaz Saray: "Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütünün lideri Rimi öldürüldü"
Beyaz Saray, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide Örgütünün lideri Kasım el-Rimi'nin Yemen'de düzenlenen terörle mücadele operasyonunda öldürüldüğünü duyurdu.
Arap Yarımadası 7.2.2020
Beyaz Saray, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide Örgütünün lideri Kasım El-Rimi'nin öldürüldüğünü...
Beyaz Saray, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide Örgütünün lideri Kasım El-Rimi'nin öldürüldüğünü duyurdu.
Arap Yarımadası 15.1.2020
Körfez diken üstünde
Bahreyn'de Arap Baharı sürecinde Şiiler tarafından Suudi müttefiki El-Halife rejimini devirmeye yönelik çok büyük ayaklanmalar yaşanmış, El-Halife rejimi ancak Suudilerin Bahreyn'e yönelik askeri müdahalesi ile ayakta kalabilmişti. Her ne kadar 2011 yılında Suudilerin liderlik ettiği askeri koalisyon rejimin isyancı Şiiler eliyle devrilmesini engellemişse de aradan geçen on yıla rağmen ülkede bir türlü siyasi istikrar sağlanamadı. Basına çok fazla yansımasa da Bahreyn'de Şiiler tarafından oluşturulan yeraltı örgütlenmelerinin rejimin güvenlik unsurlarına yönelik silahlı saldırıları on yıldan beridir devam etmektedir. Suudiler Arap Yarımadası Hizbullahı diye adlandırdıkları ve İran tarafından eğitilip desteklendiğini iddia ettikleri bu silahlı unsurları, hem Bahreyn'deki hem de Suudi Doğu Vilayetindeki güvenlik kuvvetlerine yönelik sık sık silahlı saldırılar düzenlemekle suçlamaktadır.
Arap Yarımadası 10.1.2020
Asis CT yurt dışı cirosunu büyütmeye odaklandı
Son iki yıldır cirolarının yüzde 20'sinin ihracattan oluştuğunu kaydeden Gündoğan, "2020'de ciromuzun yüzde 50'sini yurt dışından yapmayı planlıyoruz. Özellikle Hindistan'a odaklanacağız. Şu anda da Mumbai metrosunun teknoloji kısmını üstlendik. Kuzey Afrika'dan başlayan, Arap Yarımadası ve Hindistan'ı kapsayan, ardından Çin'e kadar olan bölge bizim hedef pazarımız.
Arap Yarımadası 14.12.2019
Muğla'da Türk işçiliğiyle üretilen mega karavan tanıtıldı
Karavanın Bulgaristan'a gönderileceğini ifade eden Şen, şöyle konuştu: "Arap Yarımadası'ndan, ABD'den ve Avrupa'dan çok büyük pazarı olan bir ürün.
Şu an buradasınız: Arap Yarımadası Haberleri | Arap Yarımadası Haber - Haberler - Arap Yarımadası haberleri, son dakika arap yarımadası haber ve gelişmeleri burada. Uzmanlar, Kurban Bayramı'nda eyyam-ı bahur sıcaklarına karşı uyardı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.8.2020 04:10:35. #1.15#
title