Ankara: Chp'den Hükümete Ağır Suçlama

Ankara: Chp'den Hükümete Ağır Suçlama

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, devletin karanlık odakların kuşatması altında olduğunu öne sürerek, bu konuda hükümeti ağır bir dille suçladı.

Ankara: Chp'den Hükümete Ağır Suçlama

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, devletin karanlık odakların kuşatması altında olduğunu öne sürerek, bu konuda hükümeti ağır bir dille suçladı.

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, parlamentoda bugün düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de maalesef kritik konularda kayıtdışı bir yönetim anlayışı halen varlığını kararlı bir şekilde sürdürmektedir" dedi. Bu sürece ve somut ilişkilere değinen Koç, Maliye eski Bakanı Sümer Oral tarafından başlattırılan bir incelemeye ilişkin bilgiler vererek, "Bu inceleme kapsamında elde edilen deliller doğrultusunda kara para incelemesiyle bağlantılı olarak, terör örgütleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşların bilgilerini içeren listede adı geçen Suudi Arabistanlı işadamı Yasin El Kadı hakkında, mal varlıklarının dondurulması için gerekli işlemin yapılması yolunda Dışişleri Bakanlığı İstihbarat ve Araştırma Genel Müdürlüğü'nün 31.10.2001 tarih ve 372 sayılı yazısıyla işlem tesis edilmiştir. Olay böylesine ciddiyet kazanmıştır. Ortada Bakanlar Kurulu kararıyla bütün para, mal ve haklarına tedbir konulan Yasin El Kadı'nın Usame Bin Laden'e ve El-Kaide terör örgütüne mali kaynak sağladığı, gerek kendisinin ve gerek diğer kişilerin hesaplarına ciddi boyutlarda para transferinin yapıldığı yolunda iddia ve bulgular söz konusudur. Ve bu bağlantıların içinde Al Baraka Türk Özel Finans Kurumu vardır. Bu iddia ve bulguların idari ve adli süreç içinde herhalde ve nihai anlamda incelemesi ve sonuçlandırılması gerekir" şeklinde konuştu.

Bu kapsamda yürütülen çalışma sonucu, ilgili müfettişin hazırladığı 52 sayfalık rapordan pasajları da örnek veren Koç, Kemal Unakıtan'ın oluruyla olayın 10 gün içinde araştırılarak sonuçlandırılması yolunda "kanunsuz emir niteliğinde" talimat verildiğini kaydederek, "Peki bu ilişkilerin kaynağını ve sermaye birlikteliğini oluşturan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş'nin Yönetim Kurulu kimlerden oluşuyor? Bakıyoruz ilişkilerin odağında Zapsu ailesi, Mustafa Latif Topbaş, Korkut Özal, Mehmet Fatih Saraç. Bu gelişmeler karşısında herhalde kamuoyunun bilgilendirilmesini gerektiren ilişkiler yumağının bulunduğu açıktır" açıklamasında bulundu.

Koç, bu konuyla ilgili rapora yansıyan ifadelerde Caravan Şirketi'nin 1997-2001 tarihleri arasında cirosunun 10.5 trilyonu, yine Ella Film Prodüksiyon Şirketi'nin hesaplarındaki paranın 1 trilyonu aştığını, Yasin El Kadı'nın hesaplarında 1997-2001 döneminde toplam 3 trilyonu geçen meblağın işlem gördüğüne de dikkat çekti. Koç, Cüneyd Zapsu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan'ın bazı sorulara cevap vermesini ve iddialara açıklık getirmesini de istedi. Zapsu için, "Herhalde karanlık ilişkilerin odağındaki kişi olarak Başbakan Erdoğan'ı kullanmaktan memnun" ifadelerini kullanan Koç, "Başdanışman Cüneyd Zapsu, El-Kaide terör örgütüne finans desteği sağlayan ve BM terör örgütü listesinde yer alan Yasin El Kadı ile olan ilişkisini anlatmalıdır. Zapsu, Yasin El Kadı'nın hesabına niçin para yatırmıştır? Yatırdığı para miktarı ne kadardır?" diye sordu.

Koç, Maliye Bakanı Unakıtan'ın cevaplaması için de, "Maliye Bakanı Kemal Unakıtan terör örgütünün mali kaynakları konusunda incelemeyi yapan maliye müfettişini hangi gerekçeyle görevden almıştır? Maliye müfettişi raporunda yönetici konumundaki bazı bürokrat ve siyasilerin engellemeleriyle karşılaştığını söylemiştir. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan dışında bu sözlerin muhatabı olabilecek Maliye Bakanlığı'nda siyasi makam sahibi kişi var mıdır? Yoksa Sayın Bakan hangi gerekçeyle müfettişe baskı yapmıştır? Maliye Müfettişinin Al Baraka Türk'den bilgi istediği dönemde altından yine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan mı çıkacaktır? Acaba Sayın Unakıtan kendisinin kirli çamaşırlarının ortaya çıkmasından mı korkmaktadır? Hiç korkmasın zaten ortada Sayın Unakıtan'a ait birçok kirli çamaşır var" sorularını sordu. Koç'un Başbakan Erdoğan'a sorduğu sorular ise şöyle:

"Başbakan, Bakanlar kurulu kararıyla mal varlıklarına el konulanların listelerini eskiden olduğu gibi Resmi Gazete'de niçin yayınlatmamaktadır. Bu listeler kimden, hangi gerekçeyle saklanmaktadır. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın uygulamalarından haberi var mıdır? Her şaibeli taşın altından çıkan Bakanını daha ne kadar korumaya devam edecektir? Danışmanı Cüneyd Zapsu'yu görevde tutmaya devam edecek midir? Acaba, Başbakan Erdoğan, Cüneyd Zapsu'ya, Yasin El Kadı ile ilişkisini sordu mu? Sorma gereği duymadıysa bu gelişmelerden haberi var mıdır?"