Ali Dinçer'den Organ Bağışında Belçika Modeli Önerisi
Advertisement

Ali Dinçer'den Organ Bağışında Belçika Modeli Önerisi

Ali Dinçer'den Organ Bağışında Belçika Modeli Önerisi
ANKA - Haberler | Güncel

Bir Süre Önce Karaciğer Nakli Operasyonu Geçiren TBMM Başkanvekili Ali Dinçer, "Organ Bağışında Belçika Modeli" Önerisi Getirdi.

Bir süre önce karaciğer nakli operasyonu geçiren TBMM Başkanvekili Ali Dinçer, "Organ Bağışında Belçika Modeli" önerirken, "Organ bağışlayacakların değil, vermeyeceklerin kayda alınması" gerektiğin söyledi.

Ali Dinçer beraberinde karaciğer nakli operasyonunu başarıyla sonuçlandıran doktorları Prof. Dr. Sadık Ersöz, Prof. Dr. Kağan Karayalçın ve Doç. Dr. Selçuk Haznedaroğlu ile parlamentoda bir basın toplantısı düzenledi. Bir süre önce A.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi'nde karaciğer nakli operasyonu geçiren Dinçer, karaciğer naklinin yapıldığı Hasan Saka'ya rahmet dilerken, ailesine şükranlarını sundu.

BELÇİKA MODELİ

Türkiye'de organ naklinin gelişmesi gerektiğini anlatan Dinçer, "Bundan sonra görevim, 'damdan düşenin halinden damdan düşen anlar' sözü gereği bu konuda daha fazla aktif olmak" dedi. Türkiye'de organ bağışı konusunda gönüllülerin sayısının 140-150'yi geçmediğini, gönüllü olarak bağış yapılmasına karşın beyin ölümü gerçekleşmiş hastanın yakınlarının da olurunun alınması gerektiğini anlatan Dinçer, "Oysa Belçika'da her vatandaş organlarını bağışlamış durumda. Beyin ölümü gerçekleştiği zaman yakınları bağışlamak istemediklerini söylerlerse nakil yapılabiliyor. Bu da yüzde 2'lik küçük bir rakam, yani Belçika'da kadavradan organ nakli oranı yüzde 98 civarında" diye konuştu. Önerdiği Belçika modeli konusunda uzman isimlerin katılımı ve diğer partilerle temas sonucu bir yasa teklifi hazırlayacağını bildiren Dinçer, şöyle dedi:

"Askere giderken izin alınıyor mu? Bu da aslında bir ölçüde vatan görevi. Milyonlarca insanımızı ilgilendiriyor. Belçika'daki modeli veya benzer bir modeli Türkiye'ye adapte edebiliriz."

Organ bağışı konusunun Türkiye'de ciddi bir modele oturtulması ihtiyacı bulunduğunu yineleyen Dinçer, bu konuda medya, eğitim kurumları ve dini kurumların el birliğiyle çok ciddi bir şekilde çalışma yapması gerektiğine işaret etti. (ANKA)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title