Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme

Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme

Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bodrum Liman Gümrüğü'ndeki incelemeleri sırasında milletvekili Ali Boğa'ya, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Yılmaz Algül, Bodrum Belediye Başkan Vekili Halit Özkaplan da eşlik etti.

Bodrum Liman Gümrüğü'ndeki incelemeleri sırasında milletvekili Ali Boğa'ya, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Yılmaz Algül, Bodrum Belediye Başkan Vekili Halit Özkaplan da eşlik etti. Milletvekili Boğa, gümrükte, İstanköy (Kos) Adası başta olmak üzere Yunan Adaları'ndan günübirlik turlarla ilgili bilgi aldı. Boğa, daha sonra yürüyerek Barlar Sokağı'na geçip, esnafla görüştü. Liman gümrüğün günübirlik turlara kapanması konusundaki halkın düşüncelerini öğrenip, nabız tuttu.

KOMŞU ADALARDAN GELEN TURİST DAHA ÇOK PARA BIRAKIYOR

Bodrum çarşısında deri giyim mağazası işleten Bodrum Belediye Başkan Vekili Halit Özkaplan, Bodrum Limanı Gümrük Kapısı'ndan günde ortalama bin 500 turistin giriş yaptığını belirterek, "Ancak yüksek sezon dediğimiz temmuz ve ağustos ayında bu rakam 2 bin 500 kişiye kadar çıkabiliyor. Sezonda da günübirlik turlarla 150 bin turisti Bodrum'da ağırlıyoruz. Bu turistlerden 3 milyon Euro gelir sağlanıyor. Adalardan gelen turistler cebinde parayla gelip, harcayıp dönüyor. Oysa, her şey dahil sistem ile gelen turistler tüm ihtiyaçları otelde karşılandığı için sadece şehri gezmek için çarşıya inip, para harcamıyor. Bu nedenle günübirlik turlarla Yunan adalarından gelen turistin ekonomik açıdan Bodrum esnafına katkısı daha fazla oluyor" dedi.

Milletvekili Boğa ise Bodrum Liman Gümrük Kapısı'nı yerinde incelemek isteğini belirterek, "Ankara'dan baktığınız zaman Kos Adası ve Bodrum ufak gözüküyor. Bodrum'dan bakıldığında Kos Adası ilçe için çok önemli. Aynı şekilde Bodrum da Kos Adası için önem taşıyor. Günübirlik turlarla karşılıklı ticari aktivemizi geliştiriyoruz. Esnaf açısından günübirlik girişin ne olduğunu, bırakılan dövizi çok iyi biliyorum. Bugünlere yurtdışındaki temsilcilerimize ödeyecek dövizi bulamadığımız günlerden geldik. 24 Ocak 1980'den bu yana bürokratım. Döviz taşımanın suç olduğu günlerden, rahmetli Turgut Özal'ın bu memlekette dövizin önünü açtığı günlere kadar serüveni çok iyi biliyorum. Bu nedenle bu ziyaret benim için çok anlamlı oldu" dedi.

'Gümrük kapısını kapatmak için geldik' diyerek, esnafa düşüncesini tersten sorduğunu belirten Boğa, "Tüm esnaf, nasırına basılmış gibi feryat etti. 'Bu kapı kapanırsa, esnaf biter, çarşı biter' dediler. Bizler, birinci derece karar mercii değiliz. Fakat, bu bölgenin temsilcisi olarak, gerek içişleri bakanlığı gerekse de gümrük müşteşarlığı yetkili birimlerine buradaki ticareti aktivitenin önemini ve halkın nabzını aktaracağım" diye konuştu. Ziyaretin sonunda Okan Özsoy, çarşı esnafı adına Boğa'ya el işlemesi seramik tabak hediye etti. - Muğla/ Bodrum

Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme
Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme
Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme
Ak Partili Vekil, Bodrum Liman Gümrüğü'nde İnceleme

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title