AK Parti İstanbul Milletvekili Yaşar Açıklaması
Haberler » Politika » AK Parti İstanbul Milletvekili Yaşar Açıklaması - Haberler

AK Parti İstanbul Milletvekili Yaşar Açıklaması

AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Rohingya Müslümanlarına karşı uygulanan insanlığa karşı suç ve etnik temizlik boyutuna varan bilinçli ve sistematik şiddeti Bangladeş'te gözleriyle gördüklerini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Yaşar Açıklaması

İstanbul Milletvekili , Rohingya Müslümanlarına karşı uygulanan insanlığa karşı suç ve etnik temizlik boyutuna varan bilinçli ve sistematik şiddeti 'te gözleriyle gördüklerini söyledi.


Yaşar, bir grup AK Parti milletvekiliyle düzenlediği basın toplantısında, zulme uğrayan Rohingya Müslümanlarını yerinde görmek, sıkıntılarını öğrenmek, bunların giderilmesine katkı sağlamak amacıyla, bir grup milletvekiliyle birlikte 26-29 Ocak tarihleri arasında Bangladeş'e gittiklerini söyledi.


Gazipur'da, Sultan Abdulhamid Han Kardeşlik ve Yetimhanelerini ziyaret ettiklerini, ardından Cox's Bazar Jamtoli ve Gumdum Mülteci Kampları'na gittiklerini belirten Yaşar, "Rohingya Müslümanlarına yönelik 2012 yılında başlayan çatışmalar, 2016 yılının Ekim ve 2017 yılının Ağustos aylarında şiddetlenerek devam etmiştir. 665 bin Rohingyalı Müslüman Bangladeş'e sığınmak zorunda kalmıştır, şu anda bu sayı 1,2 milyon civarındadır." dedi.


Yaşar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Myanmar'a 2012 ve 2017 yıllarında olmak üzere iki ziyaret gerçekleştirerek, bu dramı dünya kamuoyunun gündemine getirdiğini anımsattı.


Yaptıkları ziyarette, Rohingya Müslümanlarına yönelik uygulanan insanlığa karşı suç ve etnik temizlik boyutuna varan bilinçli ve sistematik şiddeti gözleriyle gördüklerini ifade eden Serap Yaşar, "Buralardaki yoksulluğu, açlığı, sefaleti ifade edebilecek bir kelime yok. Gördüğüm en korkunç ve feci manzara buradaydı." diye konuştu.


AK Parti'li Yaşar, Türkiye'nin TİKA, AFAD, Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı ve UMKE ile orada olduğunu belirtti.


Ziyaretlerinde İHH ve Sadaka Taşı Derneğinin oradaki yardım ve eğitim faaliyetlerini gördüklerini, genç gönüllülerin özverili çalışmalarına şahit olduklarını kaydeden Yaşar, "İnşallah bu zulüm bir an önce bitecek, ancak bitene kadar da bu kardeşlerimize tüm imkanlarımızla ve tüm yüreğimizle destek olmaya devam edeceğiz. İnsanlık tarihi bu süreçte, bu zulme dur diyenleri de kayıtsız kalanları da yazacaktır." dedi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler