AK Parti Grup Başkanvekillerinden "Çatı Dava"Ya Müdahillik Talebi

AK Parti Grup Başkanvekillerinden "Çatı Dava"Ya Müdahillik Talebi

AK Parti Grup Başkanvekillerinden 'Çatı Dava'Ya Müdahillik Talebi
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

AK Parti grup başkanvekilleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Genelkurmay Karargahı'nda yaşananlara ilişkin 221 sanıklı çatı davasına müdahillik talep etti.

AK Parti grup başkanvekilleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Genelkurmay Karargahı'nda yaşananlara ilişkin 221 sanıklı çatı davasına müdahillik talep etti.

Partinin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, müdahillik dilekçelerini Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesine sundu.

Dilekçede, AK Parti grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Mehmet Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Bülent Turan ve Mehmet Muş, TBMM üyesi, AK Parti Grup Başkanvekili ve birer vatandaş olarak sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Darbe girişimi gecesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine yerleşmiş FETÖ üyesi üniformalı teröristlerin, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in emir ve talimatı ile kapsamlı ve organize bir darbe teşebbüsünde bulundukları vurgulanan dilekçede, bu teröristlerin demokratik yollarla ve halkın yüzde 52'sinin oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı planlı ve organize bir şekilde öldürmek istedikleri kaydedildi.

Bu üniformalı teröristlerin Başbakan Binali Yıldırım'a, hükümet üyelerine, milletvekillerine ve Türkiye'nin istiklaline ve istikbaline karşı, meşru iktidarı gasp etme teşebbüsünde bulundukları belirtilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Aziz milletimizin güvenliği, ülkemizin selameti için kendilerine emanet edilen silahları kullanan FETÖ üyesi üniformalı teröristler, hükümeti ve parlamentoyu devre dışı bırakarak, kendi iradesini ülkeye egemen kılmak amacıyla şiddet, adam öldürme, baskı ve tehdit yöntemlerinin her türlüsünü devreye sokmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin hakimiyetini kontrol altına almak amacı ile FETÖ üyesi bir grup üniformalı terörist, 15 Temmuz 2016 akşamı, darbe girişimini engellemek için meydanlara çıkan silahsız masum halkın üzerine F-16 savaş uçakları ve Skorsky savaş helikopterleriyle ateş ederek, tankları sürerek vatandaşlarımızın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek, medya organlarını silah zoruyla baskı ve denetim altına alarak kendi gayrimeşruluğunu örtbas etmek, Türkiye Büyük Millet Meclisini saldırı yoluyla ele geçirmek, darbe iradesini zorla tesis etmek amacıyla hareket etmişler, önüne çıkan herkese ve her şeye ateş ederek ortalığı yakıp yıkmışlardır. Ancak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Başbakanımız, hükümetimiz, milletvekillerimiz, Emniyet Teşkilatımız, darbecilere katılmamış TSK mensuplarımız ve ağır silahlara karşı bedenini siper eden aziz milletimizle birlikte bu hain, sinsi darbe teşebbüsü püskürtülmüştür."

Darbe teşebbüsünün başarıya ulaşması halinde TBMM'nin feshedileceği, hükümetin lağvedileceği, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın öldürüleceği ifade edilen dilekçede, FETÖ mensubu teröristlerin, ellerindeki infaz listelerinin gereğini yaparak, kaos ve kargaşa çıkaracağı, Türkiye'nin istikrarsızlaştırılacağı ve milli iradenin gasp edilerek iktidarın ele geçirileceği vurgulandı.

FETÖ üyesi üniformalı teröristlerce darbe girişimi sırasında TBMM'ye ve milletvekillerinin üzerine bomba atıldığı, tanklar, F-16 savaş uçakları ve Skorsky savaş helikopterleri ile saldırı düzenlendiği hatırlatılan dilekçede, "İşlenen eylemler sebebiyle müvekkillerimizin, hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve hem de aziz milletimizin temsilcisi olarak, hem doğrudan hem de millet iradesinin gasp edilmek istenmesi sebebiyle mağduriyeti söz konusudur." denildi.

Dilekçede, TBMM üyesi ve AK Parti grup başkanvekilleri Elitaş, Bostancı, İnceöz, Turan ve Muş'un suçtan zarar görme ihtimallerine binaen müdahale taleplerinin kabulü ve "sanıkların eylemine uyan hükümler doğrultusunda cezalandırılmalarına karar verilmesi" istendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title