Aivazowski'nin Tablosuna 900 Bin Ytl...

Aivazowski'nin Tablosuna 900 Bin Ytl...

Alif Art Antikacılık Tarafından Düzenlenen Bahar Müzayedesi'nde Ünlü Oryantalist Aivazowski'nin "Kırım Sahili Açıklarında Yelkenli Mavna" İsimli Tablosu 900 Bin YTL'ye Alıcı Buldu. Müzayedeye Telefonla Katılan Tablonun Yeni Sahibinin Kimliği ile İlgili Bir Verilmezken Alıcının Bir Rus Olduğu İleri Sürüldü.

Aivazowski'nin Tablosuna 900 Bin Ytl...

Alif Art Antikacılık tarafından düzenlenen Bahar Müzayedesi'nde ünlü oryantalist Aivazowski'nin "Kırım Sahili Açıklarında Yelkenli Mavna" isimli tablosu 900 bin YTL'ye alıcı buldu. Müzayedeye telefonla katılan tablonun yeni sahibinin kimliği ile ilgili bir verilmezken alıcının bir Rus olduğu ileri sürüldü.

Esma Sultan Yalısı'nda Alif Art Antikacılık tarafından gerçekleştirilen Bahar Müzayedesi'nde birbirinden değerli Osmanlı ve dünya sanatının önemli eserlerinin yanında modern sanat eserleri satışa sunuldu. Değerli parçaların satıldığı müzayedeye sosyete, iş ve antika dünyasının önemli isimleri katıldı.

AİVAZOWSKİ'NİN TABLOSU 900 BİN YTL'YE ALICI BULDU

Müzayedenin en önemli parçalarından biri de dünyaca ünlü oryantalist Aivazowski'nin "Kırım Sahili Açıklarında Yelkenli Mavna" tablosuydu. 250 bin YTL'den başlayan açık artırma salondaki ve telefondaki katılımcılar arasında rekabet sonucu 900 bin YTL'de son buldu. Tablonun yeni sahibi müzayedeye telefonla katılan ve kimliği açıklanmayan bir kişi oldu. Yetkililer alan kişinin Rus olduğunu ileri sürdü.

Yaklaşık 1 milyon YTL değer biçilen "Kırım Sahili Açıklarında Yelkenli Mavna" tablosu Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" isimli eserinden sonra en pahalı eser olma özelliğine sahip oldu. Osman Hamdi Bey'in bu eseri de yapılan müzayede de 5 milyon YTL'ye alıcı bulmuştu.

Müzayede de ayrıca Mustafa Rakım Efendi'nin, merkezinde Sultan 2. Mahmut'un ismi yer alan sülüs levhası ve Sultan 1. Mahmud tuğralı "Amel-i Mehmed" isimli damgalı gümüç divit de açık artırmaya sunuldu. Sülüs levha 180 bin YTL'ye satılırken, "Amel-i Mehmed" isimli damgalı gümüç divit 65 bin YTL'ye alıcı buldu.