Ahmet Ertegün Anısına Öğrencilere Burs Desteği

The American Turkish Society (Amerikan Türk Cemiyeti -Ats), Geçtiğimiz Yıl 14 Aralık Tarihinde Hayatını Kaybeden Atlantic Plak Şirketinin Kurucusu ve Cemiyetin Onursal Başkanı Ahmet Ertegün'ün Anısına Yeni Bir Müzik Bursu Fonu Başlattığını Duyurdu.

Ahmet Ertegün Anısına Öğrencilere Burs Desteği

The American Turkish Society (Amerikan Türk Cemiyeti -ATS), geçtiğimiz yıl 14 Aralık tarihinde hayatını kaybeden Atlantic Plak şirketinin kurucusu ve Cemiyetin Onursal Başkanı Ahmet Ertegün'ün anısına yeni bir müzik bursu fonu başlattığını duyurdu.

The American Turkish Society Yönetim Kurulu Başkanı Murat Köprülü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ahmet Ertegün'ün ismini taşıyan bir bursun Türk sanatçılar için büyük bir teşvik kaynağı olacağını umduklarını belirterek, "Türk sanatçıları ve tüm alanlardaki liderleri Ahmet Ertegün'ün izinde, dünya çapında başarılara hazırlamak, Türkiye'nin daha iyi tanınması ve anlaşılması için yaptığımız çalışmaların temel bir parçası" dedi.

1923 yılında İstanbul'da doğan Ahmet Ertegün, babası Mehmet Münir Ertegün'ün büyükelçi olarak Washington'a atanmasıyla 12 yaşında ABD'ye gitti. St. John's College'da klasik felsefe eğitimi gördükten sonra Georgetown Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimine başlayan Ertegün'ün küçük yaşlardan beri devam eden müzik aşkı üstün geldi. Ertegün'ün 1947 yılında kurduğu Atlantik Plak Şirketi, Amerikan müzik endüstrisinde çığır açarak dünyanın en önemli müzik şirketlerinden birisi oldu. Ertegün, altmış yılı

aşkın meslek yaşamı boyunca Ray Charles, Bobby Darin, Aretha Franklin, the Rolling Stones, Otis Redding, Bette Midler, Booker T. and the MGs, Cream, the Bee Gees, Led Zeppelin, John Coltrane, Roberta Flack, the Allman Brothers, Genesis, Stevie Nicks, Buffalo Springfield, the Blues Brothers, Tori Amos ve Phil Collins gibi pek çok sanatçıyı keşfetti ve dünyaya tanıttı. Rock and Roll Hall of Fame and Museum'un kurucusu olan Ertegün, 1987 yılında bu müzeye dahil edildi. 1991 yılında Boston'daki Berklee

College of Music'ten fahri doktora, 1993 yılında National Academy of Recording Arts & Sciences'tan "Mütevelli Ödülü," 2000 yılında da ABD Library of Congress'ten "Yaşayan Efsane" ödülü aldı. Jazz at Lincoln Center'in mütevelli heyet üyesi olan Ertegün'ün, müzik ve Türkiye dışındaki diğer merakları modern sanat ve futboldu.

1949 yılında kurulan The American Turkish Society (Amerikan Türk Cemiyeti-ATS) Amerika'da faaliyet gösteren, Türk-Amerikan ilişkilerini ve iki ülke arasında karşılıklı anlayışı geliştirmek amacıyla kurulmuş en eski sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor. Cemiyet, bu amaçlarını gerçekleştirmek için devlet adamlarını, diplomatları ve iş dünyasının önderlerini biraraya getiren toplantılar düzenliyor ve çeşitli eğitim, sanat ve kültür programlarını destekliyor.

(SŞ-SŞ-NÇ-E)