Adana: Tarım Bakanı Eker Adana'da

Adana: Tarım Bakanı Eker Adana'da

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin 3 Kıtanın Ortasında Köprü Durumunda Olduğunu, Bu Nedenle Hayvan Hastalıklarının Önüne Geçilemeyeceğini Belirterek, "Arabanın Tekerleğindeki Çamurdan Dahi Mikrop Bulaşabilir" Dedi.

Adana: Tarım Bakanı Eker Adana'da

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin 3 kıtanın ortasında köprü durumunda olduğunu, bu nedenle hayvan hastalıklarının önüne geçilemeyeceğini belirterek, "Arabanın tekerleğindeki çamurdan dahi mikrop bulaşabilir" dedi.

Bakan Eker, bazı açılış ve incelemelerde bulunmak üzere özel bir uçakla saat 20.30'da beraberinde Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile birlikte Adana Havalimanı'na indi. Adana Valisi Cahit Kıraç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, AK Parti Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü ve partililer tarafından karşılanan Eker ve Pepe, havaalanı çıkışında partililerle tokalaştıktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdi. Basın mesuplarının Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle şap ve şarbon hastalığına karşı önlem alınıp alınmadığı konusundaki soruları üzerine Bakan Eker, bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, "Kurban Bayramı nedeniyle hayvan hareketleri yaşanıyor. Bu haraketlilik nedeniyle ilave aldığımız tedbirler var. Bunlar denetlemelerin arttırılması, sağlam raporlarının mutlaka düzenli olarak tutulması, hayvanların kayıt altına alınması, küpelenmesi gibi önlemler" dedi. Türkiye'nin 3 kıtanın ortasında yer alan bir köprü olduğuna dikkat çeken Eker, şunları kaydetti:

"Hayvan hastalıkları, bulaşıcı olduğu için bir kamyonun tekerleğindeki çamurdan dahi mikrop bulaşabilir. O bakımdan Türkiye çok hassas bir ülke. Zaman zaman bu tür hastalıklar görülüyor ancak hastalık öyle yaygın, salgın şeklinde değil. İran'dan Türkiye'ye gelen hayvanlarda da hastalık çıkabiliyor, bunlar için de gerekli tedbirler alınmıştır."

Bu arada, Bakan Eker ile birlikte Adana'ya gelen Bakan Pepe'nin hacc ibadeti için kutsal topraklara gideceği bildirildi.

Yarın Bakan Eker, "1. Çukurova Tarım Fuarı" ve yeni açılan Adana Vergi Dairesi binasının açılışını gerçekleştiricek.

Kaynak: İHA