ABD'de koronavirüs vakalarını öksürük sesiyle tespit eden yapay zeka geliştirildi - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'de koronavirüs vakalarını öksürük sesiyle tespit eden yapay zeka geliştirildi

Haberler.com - Haberler | Sağlık

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları tarafından yapay zekayla geliştirilen bir yazılımla, koronavirüs hastaları sadece öksürüklerinin sesiyle tespit edildi. Semptom göstermeyen vakaları da tespit edebilen yapay zeka modeli onaylanırsa her yerde ücretsiz şekilde kullanılacak.

ABD'li bilim insanları tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarını tespit etmek için yeni bir model geliştirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları tarafından yapılan açıklamada, belirti göstermeyen kişilerin, koronavirüsün fark edilebilir fiziksel semptomlarını göstermediği için test yaptırma olasılıklarının düşük olduğunu, bu sebeple bilmeden enfeksiyonu başkalarına yayabileceklerini ifade etti.

MIT uzmanları, bu konu üzerinde çalışarak asemptomatik kişilerin öksürme biçimlerinin sağlıklı bireylerden farklı olduğunu keşfetti. Bu farklılığın, insan kulağı tarafından ayırt edilemediği ancak yapay zeka tarafından saptandığını tespit etti.

Uzmanlar, yapay zeka modelini, kişilerin gönüllü olarak gönderdiği on binlerce öksürük sesi örneği ve kelime sesleri üzerinde eğitti. Bu eğitimin ardından yapay zeka modeli, yeni öksürük kayıtlarıyla beslenince, Kovid-19 olduğu doğrulanan kişilerin yüzde 98,5'ini, asemptomatik Kovid-19 hastalarının yüzde 100'ünü doğru bir şekilde tanımladı.

MIT'in geliştirdiği yapay zeka modeli, FDA tarafından onaylanırsa asemptomatik kişiler bu modeli ücretsiz, kullanışlı bir ön tarama aracı olarak kullanabilecek.

Kullanıcı her gün ve her saat, telefonundaki uygulamaya veya bir işletmenin girişine koyulacak cihaza öksürerek koronavirüs olup olmadığını anında ve hızlı bir şekilde öğrenebilecek.

ABD'de koronavirüs vakalarını öksürük sesiyle tespit eden yapay zeka geliştirildi
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (12)
vatandaş:korona insanları korkutup asosyal bireylere dönüştürmek dijitalizme alıştırmak için getirildi ama bu virüs yok demek değil virüs var ama korkusu virüsten daha ölümcül oldu bu buluşa gelince bu buluş abd halkını evine hapis etme için getirildiği çok açık öksürmeni beğenmedin sen koronasın hadi eve bu uygulama bize gelse ne olacak ülkenin yarısı korona ilan edilip evine hapis edilince mi kendinizi rahat hissedeceksiniz ne değişiyor havadaki koronamı siliniyor evinizin dışını virüslü alan düşünecek
Mehmet bağır:Tükendiyse kaldır reklamdan. Saçma sapan iş.
bilge adam:virüs falan yok, tek dünya devletini kurmak isteyenlerin projesi bu
500